×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rekruterzy są zdania, że analiza CV podczas rozmowy może pomóc "sprzedać się" kandydatom

Analiza CV podczas rozmowy kwalifikacyjnej to dobra praktyka? Rekruterzy uważają, że w żadnym przypadku nie jest oznaką braku przygotowania rekrutera. Jaki ma zatem cel?

Rekruterzy są zdania, że analiza CV podczas rozmowy może pomóc "sprzedać się" kandydatom
Do standardowych elementów pierwszego spotkania z kandydatem należy szczegółowe omówienie zawodowych doświadczeń. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jednym ze standardowych elementów pierwszego spotkania z kandydatem jest szczegółowe omówienie jego dotychczasowych zawodowych doświadczeń.
  • Kandydaci często umieszczają w CV bardzo dużo zbędnych informacji - analiza tego dokumentu pozwala uzupełnić wiedzę rektutera o niezbędne informacje.
  • Warto podkreślić, że każdy rekruter ma swój styl prowadzenia rozmów, który wynika m.in. z jego osobowości i doświadczenia.

Taka sytuacja... Kandydat wysyła do firmy szczegółowy życiorys zawodowy. Z dokumentu można pozyskać wiele informacji.Tymczasem rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej zadaje wiele pytań, dotyczących doświadczenia i kwalifikacji, opisanych w CV. Zdziwiony "pretendent do posady" odpowiada, ale z pewnym zaskoczeniem, bywa też - z niezadowoleniem.

Sporo osób narzeka na tego typu praktyki. Przykładem - dyskusja na portalu społecznościowym LinkedIn.

Źródło: LinkedIn

Uporządkować informacje

Jak przekonuje Dorota Hechner, business manager w Hays Poland, branża rekrutacyjna charakteryzuje się dużą dynamiką - co pewien czas pojawiają się w niej nowe trendy, również w kwestii prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych. Choć warto zarazem dodać, że zasadnicze ramy procesu aplikowania i późniejszej rozmowy rekrutacyjnej od dłuższego czasu nie uległy istotnym transformacjom.

Do standardowych elementów pierwszego spotkania z kandydatem należy właśnie szczegółowe omówienie dotychczasowych zawodowych doświadczeń.

- Prośba do kandydata o analizę swojego CV w żadnym przypadku nie jest oznaką braku przygotowania rekrutera do rozmowy. Pytanie o poprzednie miejsca zatrudnienia nie ma na celu uzyskanie informacji, które znalazły się w życiorysie, lecz wzbogacenie wiedzy o aplikującym. Dzięki takiemu zabiegowi doświadczony rekruter jest w stanie zbadać ogólne kompetencje kandydata - m.in. w dziedzinie komunikacji czy syntezy informacji – wyjaśnia Dorota Hechner.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekruterzy są zdania, że analiza CV podczas rozmowy może pomóc "sprzedać się" kandydatom

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA