PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Rekruterzy narzekają na aplikacje do rekrutacji. Kandydaci - wprost przeciwnie

Aplikacje umożliwiające wysłanie CV przez telefon to wygoda i oszczędność czasu. Ale tylko dla kandydatów. Dla rekruterów oznaczają kilka nowych wyzwań. Wśród nich przeglądanie często setek wysyłanych na chybił trafił życiorysów.

Rekruterzy narzekają na aplikacje do rekrutacji. Kandydaci - wprost przeciwnie
Dla kandydatów korzystanie z aplikacji to wygoda (fot. shutterstock.com)
REKLAMA
 • Coraz więcej kandydatów korzysta z aplikacji, by odpowiedzieć na ogłoszenie o pracę.
 • Rekruterzy muszą w związku z tym być przygotowani na nowe wyzwania.
 • Kłopotem jest nie tylko przeglądanie większej liczby CV, ale i odpowiadania kandydatom, którzy nie spełniają żadnych kryteriów zamieszczonych w ogłoszeniu, bo wysłali CV na chybił trafił.

Jak pokazuje opublikowany przez firmę doradztwa personalnego ManpowerGroup raport Swipe Right, ponad połowa kandydatów z całego świata chciałaby używać aplikacji mobilnych na swoich smartfonach do odpowiedzi na ogłoszenia, a ich liczba rośnie w zawrotnym tempie. Na czterech z pięciu rynków pracy, które obserwowano w ciągu ostatnich dwóch lat (Chiny, Stany Zjednoczone, Australia, Meksyk i Wielka Brytania), rekrutacje prowadzone z wykorzystaniem aplikacji znacznie zyskały na popularności.

W ciągu jednego roku liczba kandydatów, którzy wyrazili chęć ubiegania się o pracę za pośrednictwem programów w telefonie wzrosła o ok. 30 proc. w Meksyku, 60 proc. w USA i 80 proc. w Wielkiej Brytanii i Australii. W Polsce przez smartfony chciałoby aplikować o pracę 45 proc. osób, czyli nieco mniej niż średnia na świecie (52 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Najczęściej przez aplikacje mobilne poszukują pracy milenialsi, czyli osoby w wieku 19-34 lat (64 proc.). Z badania wynika także, że osoby, które chcą korzystać ze smartfonów w procesie rekrutacji są bardziej otwarte na relokację do innego miasta (30 proc.) czy kraju (31 proc.), podczas gdy średnia światowa wynosi odpowiednio 27 i 26 proc.

Dla kandydatów korzystanie z aplikacji to wygoda.  Dzięki smartfonom kandydaci mogą szukać pracy siedząc w kawiarni, autobusie czy na szczycie góry. – Postępujący rozwój technologii oraz powszechny mobilny dostęp do internetu przekładają się na coraz więcej możliwości w zakresie aplikowania na oferty pracy. Świat zmienia się bardzo szybko – przedstawicielom najmłodszych pokoleń nierealne wydają się metody sprzed lat – przeglądanie ofert opublikowanych w gazetach i wysyłanie CV pocztą. Obecnie aplikowanie odbywa się za pomocą portali i aplikacji mobilnych, a przesłanie życiorysu to najczęściej jedno kliknięcie – mówi Barbara Anzorge, ekspert Hays Poland.

Dotrzeć do kandydatów

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Rekruterzy narzekają na aplikacje do rekrutacji. Kandydaci - wprost przeciwnie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Rekruter 2019-04-12 14:19:40

  Do osób, które piszą komentarze, a nie pracują w rekrutacji - błagam, nie wypowiadajcie się, ponieważ nie macie pojęcia, jak ten biznes wygląda od środka i z jakimi wyzwaniami musimy się mierzyć na co dzień.

 • obserwator 2019-04-12 13:44:51

  to chyba nie jest tak jak piszą head hunterzy. 1. od wielu lat firmy HH wspierają się systemami tyou ATS --> więc jest już pierwsza selekcja CV 2. z jednej strony mamy informacje o uproszczeniu systemów do aplikowania z drugiej strony korporacje coraz większym stopniu korzystają z np. Taleo, Workday itd. -wypełnienie aplikacji w/w systemach powoduje że osoby które pracuję często rezygnują z wypełniania formularza, za dużo poł za dużo czasu...

 • Czary mary 2019-04-12 13:08:08

  Taaa przeglądają wszystkie CV, jak i odpowiadają. Dupochron o treści kontaktu z wybranymi kandydatami ma niby załatwiać "problem" odpowiedzi. Nie załatwia czestego braku pojęcia o kompetencjach i umiejętnościach potrzebnych by rzetelnie pracować na danym stanowisku.

 • HR 2019-04-12 07:46:20

  Biedni rekruterzy. Plewami to Wy jestescie. Na szczescie AI was wyprze z rynku i bedziecie zawsze idealne cv posylali.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA