×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rekruterze, tych pytań na rozmowie nie zadawaj. Kandydat nie musi na nie odpowiedzieć

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • Opublikowano: 16 paź 2019 13:13

Rozmowa rekrutacyjna to nie rozprawa sądowa – nie trzeba odpowiadać na wszystkie pytania zadane przez rekrutera. Eksperci z HRK podpowiadają, jakich pytań nie ma sensu zadawać, bo kandydat i tak nie musi na nie odpowiedzieć.

Rekruterze, tych pytań na rozmowie nie zadawaj. Kandydat nie musi na nie odpowiedzieć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Pytania, jakie mogą pojawić się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej to jeden z najczęściej wyszukiwanych przez kandydatów tematów.
  • Jednak są kwestie, których nie ma sensu poruszać w takim momencie. Mowa nie tylko o życiu prywatnym. 
  • Eksperci z firmy doradztwa personalnego HRK przygotowali zestaw pięciu pytań, na które kandydaci do pracy nie muszą odpowiadać. Zaś rekruterzy balansują wtedy na granicy prawa.

Woli Pan/Pani pracować w zespole zarządzanym przez kobietę czy przez mężczyznę?

Polskie prawo zakazuje dyskryminacji ze względu na płeć. O zatrudnieniu kandydata nie może decydować ani jego płeć, ani preferencje dotyczące płci przełożonego. Wszelkie pytania, które mogłyby sugerować nierówności wynikające z tego względu są zdecydowanie nie na miejscu. Dlatego rekruterzy nie powinni ich zadawać. Jeśli mimo wszystko, padną one podczas rozmowy, najlepiej odpowiedzieć, że nie ma to znaczenia lub, że dużo istotniejsze od płci, są kwalifikacje potencjalnego szefa. Nie powinno jednak dziwić pytanie o najefektywniejszy styl zarządzania, czy cechy charakteru, które chcielibyśmy, żeby nasz przełożony posiadał.

Był Pan/Pani kiedyś aresztowany/a?

Jesli przeprowadzamy rozmowę z kandydatem do pracy jako nauczyciel czy detektyw, to pytanie o niekaralność jest zasadne. Jednak musi się liczyć z tym, że kandydat odpowiadając na nie może powiedzieć wyłącznie, że nigdy nie zostaliśmy skazani prawomocnym wyrokiem sądu. Dodatkowo kandydat do pracy nie musi wspominać o aresztowaniu, które skończyło się wypuszczeniem przez funkcjonariuszy i nie skutkowało wyrokiem.

Czy jest Pan/Pani osobą wierzącą?

Zgodnie z artykułem 113 Kodeksu Pracy niedopuszczalna jest jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu pracownika ze względu na jego wyznanie. Dotyczy to zarówno wyznawców religii dominującej w danym kraju, mniejszości religijnych, a także agnostyków i ateistów. Jednak zadając je rekruter może wcale nie mieć złych intencji pytając o wyznanie – często chodzi o ustalenie dni, w których pracownik będzie chciał wziąć urlop ze względu na święta religijne.

Czytaj więcej: Dyskryminacja religijna w miejscu pracy. Świadomość pracodawców do poprawy

Jednak w tym przypadku pytanie powinno zostać sformułowane w nieco inny sposób, np. czy w ciągu roku występują konkretne okresy, w których pracownik już teraz wie, że nie będzie dostępny w pracy. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekruterze, tych pytań na rozmowie nie zadawaj. Kandydat nie musi na nie odpowiedzieć
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA