PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rekruterze, tych pytań na rozmowie nie zadawaj. Kandydat nie musi na nie odpowiedzieć

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 16 paź 2019 13:13

Rozmowa rekrutacyjna to nie rozprawa sądowa – nie trzeba odpowiadać na wszystkie pytania zadane przez rekrutera. Eksperci z HRK podpowiadają, jakich pytań nie ma sensu zadawać, bo kandydat i tak nie musi na nie odpowiedzieć.

Rekruterze, tych pytań na rozmowie nie zadawaj. Kandydat nie musi na nie odpowiedzieć
Rekruterzy zadając niektóre pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, balansują na granicy prawa. Fot. shutterstock
REKLAMA
  • Pytania, jakie mogą pojawić się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej to jeden z najczęściej wyszukiwanych przez kandydatów tematów.
  • Jednak są kwestie, których nie ma sensu poruszać w takim momencie. Mowa nie tylko o życiu prywatnym. 
  • Eksperci z firmy doradztwa personalnego HRK przygotowali zestaw pięciu pytań, na które kandydaci do pracy nie muszą odpowiadać. Zaś rekruterzy balansują wtedy na granicy prawa.

Woli Pan/Pani pracować w zespole zarządzanym przez kobietę czy przez mężczyznę?

Polskie prawo zakazuje dyskryminacji ze względu na płeć. O zatrudnieniu kandydata nie może decydować ani jego płeć, ani preferencje dotyczące płci przełożonego. Wszelkie pytania, które mogłyby sugerować nierówności wynikające z tego względu są zdecydowanie nie na miejscu. Dlatego rekruterzy nie powinni ich zadawać. Jeśli mimo wszystko, padną one podczas rozmowy, najlepiej odpowiedzieć, że nie ma to znaczenia lub, że dużo istotniejsze od płci, są kwalifikacje potencjalnego szefa. Nie powinno jednak dziwić pytanie o najefektywniejszy styl zarządzania, czy cechy charakteru, które chcielibyśmy, żeby nasz przełożony posiadał.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Był Pan/Pani kiedyś aresztowany/a?

Jesli przeprowadzamy rozmowę z kandydatem do pracy jako nauczyciel czy detektyw, to pytanie o niekaralność jest zasadne. Jednak musi się liczyć z tym, że kandydat odpowiadając na nie może powiedzieć wyłącznie, że nigdy nie zostaliśmy skazani prawomocnym wyrokiem sądu. Dodatkowo kandydat do pracy nie musi wspominać o aresztowaniu, które skończyło się wypuszczeniem przez funkcjonariuszy i nie skutkowało wyrokiem.

Czy jest Pan/Pani osobą wierzącą?

Zgodnie z artykułem 113 Kodeksu Pracy niedopuszczalna jest jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu pracownika ze względu na jego wyznanie. Dotyczy to zarówno wyznawców religii dominującej w danym kraju, mniejszości religijnych, a także agnostyków i ateistów. Jednak zadając je rekruter może wcale nie mieć złych intencji pytając o wyznanie – często chodzi o ustalenie dni, w których pracownik będzie chciał wziąć urlop ze względu na święta religijne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekruterze, tych pytań na rozmowie nie zadawaj. Kandydat nie musi na nie odpowiedzieć

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA