×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rekrutacyjny eksperyment Jakuba B. Bączka

Prawie wszyscy znają telewizyjny format, w którym jury odwrócone jest plecami do uczestnika, a decyzję o jego dalszych losach w programie podejmuje się oceniając wykonanie utworu (program dla wokalistów), a nie wygląd czy płeć. A co gdybyśmy takie "odwrócone krzesło" zastosowali podczas rozmów kwalifikacyjnych? Jakub B. Bączek sprawdził i chwali taką rekrutację. - Była konkretna, nie oparta na iluzjach i moich domysłach.

Rekrutacyjny eksperyment Jakuba B. Bączka
Jakub B. Bączek zdecydował się przeprowadzić rozmowę oparta na formule popularnego programu telewizyjnego
REKLAMA
 • Postanowiłem przeprowadzić rozmowę przy zasłoniętej kamerze, przy pomocy komunikatora. Wyjaśniłem osobom, z którymi przeprowadzałem rozmowę, że nie chce ich oceniać podświadomie - najważniejsza jest ocena jego kompetencji - mówi trener mentalny Jakub B. Bączek.
 • Psycholog Daniel Kahneman w książce "Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym", zwraca uwagę na błędy poznawcze, których dokonujemy nadmiernie ufając naszym odczuciom.
 • To, w jakim stroju przychodzi osoba na taką rozmowę, jaką ma mimikę, fryzurę, to czy ma znamię, czy podkrążone oczy mocno wpływa na nasze decyzję. Zanim porozmawiamy o merytoryce może okazać się, że już świadomie lub nieświadomie wydajemy osąd - dodaje Jakub B. Bączek. 

W naszym zawodowym życiu stresujących momentów jest wiele. Są pierwsze dni z nowym zespołem, stresujące rozmowy z przełożonym, duże projekty i wyzwania. Jednak najbardziej stresującym momentem w naszym zawodowym życiu jest pierwszy kroki stawiany na zawodowej ścieżce - rozmowa kwalifikacyjna.

Z jednej strony naturalne są obawy jak wypadniemy, z drugiej wiele osób nie lubi nieznanych sytuacji. Sposobów jak poradzić sobie ze stresem, emocjami i niepewnością jest wiele. Zapanowanie na trójkątem: myśli - emocje - ciało pomóc może podczas rozmowy kwalifikacyjnej, czego efektem może być pozytywnie zakończony proces rekrutacyjny. To teoria. A  jak jest w praktyce?

- Nie jest łatwo zapanować nad emocjami, szczególnie wtedy, kiedy nam zależy. Dodajmy do tego jeszcze bardzo silny wpływ emocji związany z ocenianiem nas przez drugą stronę. Tu nie zawsze chodzi o to, że po drugiej stronie jest rekruter czy przedstawiciel działu HR. Mówimy tu o problemie oceniania przez innych ludzi i obawie o to, jak nas odbierają - mówi w rozmowie z PulsemHR trener mentalny Jakub B. Bączek.

Rekrutacja w ciemno

Daniel Kahneman, psycholog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w książce "Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym" zwraca uwagę na błędy poznawcze, których dokonujemy nadmiernie ufając naszym odczuciom.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Rekrutacyjny eksperyment Jakuba B. Bączka
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kuba 2020-12-14 10:40:45

  Taka rekrutacja to przyszłość

 • Anet 2020-12-13 10:17:11

  Myślę, że to zależy od tego o jakiej branży mówimy. W wielu przypadkach ważna jest ocena zachowania, interakcji, reakcji osoby na rekrutacji.

 • Karin 2020-12-11 11:29:52

  Stres przed wystąpieniami bywa bardzo silny. Im większa stawka naszego wystąpienia, tym większy stres. Gdy nie potrafimy opanować stresu, możemy dużo stracić. Świetny pomysł: dać prawo do stresu i jeszcze usłyszeć hasło: oddychaj ! ;)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA