Rekrutacja w cyfrach: Ile trzeba czasu, by zwerbować pracownika?

Z nowego pracownika jest zadowolonych jedynie 40 proc. rekruterów. Nieskuteczna rekrutacja to nie tylko pieniądze wyrzucone w błoto, ale także stracony czas.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rekrutacja w cyfrach: Ile trzeba czasu, by zwerbować pracownika?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 sty 2015 0:58


Firma eSelektio we współpracy z Katedrą Handlu i Marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu przeprowadziła badanie, które miało na celu sprawdzenie standardów rekrutacji pracowników w Polsce.

Okazuje się, że 93 proc. ankietowanych przeprowadza proces rekrutacji samodzielnie, bez pomocy zewnętrznych podmiotów. Niemal wszyscy (95 proc.) wymagają od kandydatów przesłania CV, a połowa oczekuje także listu motywacyjnego.

Na rozwiązanie typu case study stawia 36 proc. respondentów, a 35 proc. stosuje testy kompetencji. Co czwarty rekruter decyduje się na rozmowę z byłym pracodawcą, a zaledwie 3 proc. korzysta z e-Assessement Center.

Blisko połowa badanych (47 proc.) nie korzysta z AC, ponieważ ich zdaniem jest ono zbyt czasochłonne. Co czwarty narzeka na koszty, a wielu uważa, że nie jest ono dostosowane do ich potrzeb.

– Assessment Center stosuje się w rekrutacjach głównie dlatego, że jest uznawany za jedno z najbardziej obiektywnych narzędzi pozwalających na zaobserwowanie przejawów kompetencji miękkich, tj. komunikatywności, planowania i organizowania, umiejętności analitycznych, przywództwa itd. Umożliwia organizacji spojrzenie na kandydata z perspektywy przyszłych zadań oraz wymagań na stanowisku – mówi Małgorzata Pukropek, HR projects leader z firmy Antal International.

– Niewątpliwą zaletą dla pracodawcy jest to, że w czasie kilku zadań, w tym grupowych oraz indywidualnych, realizowanych w jeden dzień, jest w stanie obalić lub potwierdzić hipotezę o prognozowanej efektywności kandydata już po zatrudnieniu – dodaje Pukropek.

Z badania wynika, że na przejrzenie jednego CV rekruter poświęca średnio cztery minuty. Jest to dość kłopotliwe, jeśli skrzynka mailowa pęka w szwach, a nadesłane aplikacje nie zawsze spełniają oczekiwania pracodawców.

Zaledwie co piąty kandydat (22 proc.) wysyła CV w odpowiedzi na ofertę pracy tylko wtedy, jeśli spełnia wszystkie zawarte w ogłoszeniu kryteria. Połowa (52 proc.) robi to wtedy, jeśli spełnia przynajmniej trzy czwarte wymagań. 16 proc. kandydatów uważa jednak, że istnieje sens wysyłania aplikacji w sytuacji, w której spełnia się zaledwie połowę warunków, a co dziesiąty w ogóle nie przejmuje się kryteriami od pracodawcy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Hr 2015-01-20 00:02:39

Jak skrzynka e-mail pęka w szwach to czas na zmianę procesu wstępnej rekrutacji i selekcji np trzeba zainwestować w system ats z parser em cv np pozyskajdane.pl