PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rekrutacja w branży IT. Ofert pracy przybywa, a zarobki rosną

  • Justyna Koc
    jk
  • 22 lut 2021 12:00

Choć miniony rok był nietypowy i zasiał na rynku pracy niepokój, w gruncie rzeczy okazał się dla branży IT łaskawy. Przyśpieszona digitalizacja i przeniesienie większości działań do online sprawiły, że coraz więcej pracodawców inwestuje w działy IT. Finalnie zaowocowało to zwiększeniem liczby ofert pracy czy wzrostem wynagrodzenia.

Rekrutacja w branży IT. Ofert pracy przybywa, a zarobki rosną
Firmy IT najczęściej poszukują midów i seniorów (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Najwięcej ofert dla kandydatów IT dotyczyło Warszawy (11 667), najmniej opublikowanych ofert (345) skierowanych było do mieszkańców Gliwic.
  • Wciąż najczęściej poszukiwano midów i seniorów, jedynie około 6 proc. ogłoszeniodawców zdecydowało się skierować swoją ofertę do juniorów.
  • Rosną oczekiwania finansowe kandydatów IT – dla porównania w czwartym kwartale 2020 r. średnie wynagrodzenie dla kontraktów B2B w Warszawie sięgało poziomu 18 tys. zł, podczas gdy najniższe stawki wynosiły 15 tys. zł i dotyczyły Gliwic.

Podczas gdy w 2020 roku rynek pracy borykał się z zamrożeniem procesów rekrutacyjnych oraz redukcją etatów, branża IT przeżywała HR-ową sinusoidę. Z raportu inhire.io „IT Market Snapshot 2020” wynika, że w ciągu roku pojawiło się ponad 34 tys. nowych ofert pracy, z czego najwięcej opublikowanych zostało w czwartym kwartale.

Najtrudniejszym okresem był drugi kwartał, kiedy to wraz z ogłoszeniem w Polsce stanu epidemii znacznie zmalała liczba nowych ogłoszeń (7339). W drugiej połowie roku sytuacja zaczęła wracać do normy, a finalnie w ostatnim kwartale ilość ofert pracy przewyższyła tę, z którą branża IT rozpoczynała rok.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wciąż największą liczbą ofert pracy cieszyła się Warszawa, gdzie w ciągu 2020 roku opublikowano blisko 12 tys. ogłoszeń (w najsłabszym w tym roku drugim kwartale - 2698, w czwartym kwartale - 3255). Na drugim miejscu pod względem ilościowym znajduje się Kraków (analogicznie 1244 i 1547). Najmniej ofert opublikowały firmy z Gliwic (odpowiednio: 96 i 141).

Co ciekawe, w porównaniu z 2019 rokiem o 3 proc. wzrosła liczba ofert zawierających informacje o wysokości wynagrodzenia. W czwartym kwartale liczba ofert pracy z podanymi widełkami wynagrodzenia osiągnęła 35 proc.

- Analizując ofert pracy w 2020 roku widzimy, że stale rośnie odsetek pracodawców, którzy ujawniają poziom wynagrodzeń w ofertach pracy. W czwartym kwartale takich ogłoszeń było 35 proc., czyli o 6 proc. więcej niż na początku roku. Niestety wciąż 65 proc. dostępnych ogłoszeń o pracę nie jest dla kandydatów IT finansowo transparentna – a to właśnie wysokość wynagrodzenia jest dla nich kluczowa - podkreśla Michał Gąszczyk, CEO inhire.io.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekrutacja w branży IT. Ofert pracy przybywa, a zarobki rosną

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA