PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rekrutacja w branży IT: innowacyjna czyli jaka?

  • Autor: pt
  • 9 cze 2017 12:35

Żeby przyciągnąć do pracy w branży IT trzeba nauczyć się mówić językiem branży IT. Ta dość specyficzna grupa zawodowa wymaga indywidualnego podejścia, a konkurencja na rynku przekonuje, że pracownikom należy oferować coraz więcej i coraz bardziej kreatywnie próbować się z nimi porozumieć.

Rekrutacja w branży IT: innowacyjna czyli jaka?
W branży IT, która rozwija się błyskawicznie, dodatkowo punktują rozwiązania rekrutacyjne, które cechuje duża innowacyjność i dynamika (fot. Fotolia)
REKLAMA

• O dobrego pracownika dziś niełatwo, zwłaszcza w branży IT, gdzie konkurencja dynamicznie rośnie.

• Dziś w branży IT standardowe benefity, stosunkowo wysoka pensja to jeszcze nie wszystko.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Kandydaci zgłoszą się do pracy, jeśli wrażenia dotyczące ogłoszenia rekrutacyjnego, pierwszej rozmowy telefonicznej czy wizerunku danej firmy będą pozytywne, zaskakujące.

 

Działy HR dużych i mniejszych firm wciąż prześcigają się w coraz to bardziej kreatywnych pomysłach na rekrutację, aby zbudować wartościowy i profesjonalny zespół. O dobrego pracownika dziś niełatwo, zwłaszcza w branży IT, gdzie konkurencja dynamicznie rośnie.

Okazuje się jednak, że istnieje rozwiązanie –  forma rekrutacji musi pasować do profilu poszukiwanego pracownika, a więc być innowacyjna. Nic prostszego?

Niekoniecznie, bo z faktami mierzą się dodatkowo szkodliwe stereotypy – z jednej strony mówi się np. o roszczeniowej postawie kandydatów tzw. pokolenia Y, ogromnych wymaganiach i bezkompromisowości, z drugiej natomiast podkreśla się fakt, że uczelnie wyższe nie do końca przygotowują studentów do życia zawodowego, co przekłada się na pewne trudności w zbudowaniu profesjonalnego zespołu. 

Znaleźć profesjonalnych pracowników

Jak więc w tym równaniu pełnym niewiadomych znaleźć profesjonalnych pracowników, odnajdujących się w zespole i pasujących do specyfiki danej firmy? Jak firmy IT radzą sobie już na pierwszym etapie rekrutacji, czyli pozyskiwaniu bazy CV kandydatów?

Żeby przyciągnąć do pracy w branży IT... trzeba nauczyć się mówić językiem branży IT.  Ta dość specyficzna grupa zawodowa wymaga indywidualnego podejścia, a konkurencja na rynku przekonuje, że pracownikom należy oferować coraz więcej i coraz bardziej kreatywnie próbować się z nimi porozumieć.

Dziś w branży IT standardowe benefity, stosunkowo wysoka pensja to jeszcze nie wszystko - kandydaci oczekują ciekawych projektów, przyjaznej atmosfery pracy oraz możliwości doskonalenia się - wymagania stawiają również wobec samego procesu rekrutacji.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekrutacja w branży IT: innowacyjna czyli jaka?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA