PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rekrutacja, speed recruitment: Szybko i skutecznie. Tak zaczynają rekrutować firmy

EY, GoldenLine, Home.pl, Nokia i Capgemini - oni wyszli naprzeciw oczekiwaniom kandydatów i postawili na speed recruitment.

Rekrutacja, speed recruitment: Szybko i skutecznie. Tak zaczynają rekrutować firmy
(Fot. Pexels)
REKLAMA

• 68 proc. specjalistów oczekuje szybkiego procesu rekrutacyjnego - wynika z badania eRecruitment.

• Niektórzy pracodawcy dostrzegają ich potrzeby i stawiają na speed recruitment, czyli szybkie spotkania rekrutacyjne.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Informacja zwrotna jest największą zaletą tej metody rekrutacyjnej.

Rekrutacje na polskim rynku pracy potrafią trwać nawet trzy miesiące. Tymczasem rynek pracownika sprawia, że specjalista lub menedżer może znaleźć nowe zatrudnienie w ciągu kilku dni. Nie wszyscy pracodawcy to dostrzegają.

- Kandydaci czują, czy proces, w który są zaangażowani, jest prowadzony w sposób przemyślany. Motywami przewodnimi takiej rekrutacji są transparentność i spójność, co w praktyce przekłada się na realizację procesu w zgodzie ze znanym kandydatom harmonogramem i zamysłem. Firmy, które są w tym konsekwentne, mogą zrekrutować pracownika w ciągu 4 tygodni, a kluczowe procesy zamknąć nawet w 2 tygodnie – wyjaśnia Artur Skiba, prezes Antal.

- Tymczasem wielu pracodawców daje sobie przyzwolenie na wielomiesięczne poszukiwania nieistniejącego ideału, zmuszając solidnych i zainteresowanych współpracą kandydatów do długiego oczekiwania na decyzję o kolejnych etapach procesu. Często, co gorsza, nie informując ich o zawieszeniu czy przedłużeniu pierwotnego planu – dodaje.

Krótszy czas rekrutacji

Z tegorocznego badania „Candidate Experience” przeprowadzonego przez eRecruiter wynika, że krótki proces rekrutacji jest jednym z 3 najważniejszych czynników wpływających na pozytywne doświadczenia kandydatów podczas rekrutacji (68 proc. wskazań).

Źródło: eRecruiter
Źródło: eRecruiter

Niektórzy pracodawcy dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, np. stosując speed recruitment. Zamiast przeglądać setki CV, HR-owcy umawiają się z kandydatami na... randki rekrutacyjne. Rozmowy trwają około 15 minut i może przyjść na nie każdy. Wygodny ubiór oraz luźna rozmowa nie tylko z rekruterami, ale również z menedżerami i inżynierami zachęcają ludzi do wzięcia udziału w spotkaniu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rekrutacja, speed recruitment: Szybko i skutecznie. Tak zaczynają rekrutować firmy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • IMHO 2017-07-07 07:44:34

    Zapomnieliście dodać kluczową informację. Oferta pracy Goldenline miała wpisaną wysokość wynagrodzenia więc kandydaci wiedzieli na co się piszą.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA