Rekrutacja, rynek pracy: Pracownik budowlany chce już 4 tys. zł na rękę. "To, co się dzieje, jest nieetyczne"

• Prawie co trzeci pracodawca planuje powiększyć personel jeszcze w tym roku.
• Rekrutacje utrudnia fakt, że brakuje kandydatów na rynku pracy.
• Obecna sytuacja sprzyja presji płacowej i mocniejszej pozycji pracownika.
• Pracownicy są świadomi, że firmy mają kłopot z pozyskiwaniem nowych osób, dlatego stawiają wygórowane wymagania.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rekrutacja, rynek pracy: Pracownik budowlany chce już 4 tys. zł na rękę. "To, co się dzieje, jest nieetyczne"

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

13 wrz 2016 12:21


Z najnowszego  "Barometru Rynku Pracy" Work Service wynika, że blisko 30 proc. pracodawców planuje rozpoczynać rekrutacje jeszcze w 2016 roku. W głównej mierze będą one dotyczyć podstawowych stanowisk pracy, w takich sektorach jak usługi i produkcja.

Rekrutację utrudnia fakt, że brakuje kandydatów na rynku pracy. Z najnowszych danych GUS wynika, że już niemal 2,4 mln Polaków wyemigrowało z kraju, przy jednoczesnym najniższym od 25 lat poziomie bezrobocia. Sięga ono obecnie 8,6 proc., co oznacza, że 1 mln 361 tys. osób pozostaje bez pracy. Problem w tym, że większość (56 proc.) z nich to osoby pozostające bez zatrudnienia ponad 12 miesięcy. Oznacza to, że większość zarejestrowanych bezrobotnych stanowi grupa, którą trudno przywrócić na rynek pracy, a tym bardziej zaangażować do bieżących projektów w firmach.

Rynek pracownika pełną parą

Jak zauważa Jacek Męcina, ekspert Konfederacji Lewiatan, były wiceminister pracy, obecna sytuacja sprzyjać będzie wzrostowi presji płacowej, mocniejszej pozycji pracownika oraz stworzy szanse sięgnięcia po dotychczas niewykorzystane osoby.

Czytaj też: Ciemna strona rynku pracownika. Specjaliści i menedżerowie nie szanują rekruterów?

- Ze względu na brak rąk do pracy pracodawcy są bardziej skłonni do zatrudnienia osób długotrwale bezrobotnych, nawet z niepełnymi kwalifikacjami, są bardziej otwarci na zatrudnianie absolwentów, osób starszych, niepełnosprawnych – mówi Męcina.

Problem z pozyskaniem pracowników obserwują także HR-owcy. - Jeden z klientów z branży produkcyjnej zgłosił się do nas z prośbą o podesłanie 20-30 pracowników. Miał podpisane zlecenia, ale nie miał ludzi, którzy mogliby je zrealizować – hala stała pusta. Zapytał mnie nawet, ile musi zapłacić, by kandydaci podjęli u niego pracę, bo on próbował już wszystkiego – mówi Liliana Swoboda, właściciel Lepsza Praca, portalu lepszapraca.eu.

Zauważalna jest również mocna pozycja pracowników. - Zdarza się - i to nierzadko - że kandydat, którego próbujemy umawiać na rozmowę kwalifikacyjną z naszym klientem, ma podpisaną umowę przedwstępną z innym pracodawcą. Za dwa dni ma rozpocząć nową pracę, a mimo to szuka większych możliwości finansowych. To niedopuszczalne – wyjaśnia Swoboda.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

58 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Robin 2017-07-31 13:01:13

Z jednej strony pracownik biurowy niby kończył studia itd. ale to lżejsza praca niż na budowie. Moim zdaniem to dobrze, że Polacy zaczynają się upominać o swoje, a bezrobocie wciąż spada, co widać np. na przykładzie śląskiego slask-praca.pl.

Po studiach. 2017-01-26 09:09:48

Mam zrobione trzy specjalizacje w kierunku swoich studiów, gdybym nie studiowała ich jednocześnie, to moja edukacja trwałaby 11 lat, a tak ukończyłam je w 7 lat. Znam biegle trzy języki (angielski, niemiecki,hiszpański). Podczas rozmów o pracę, często słyszałam, że ma Pani zbyt wysokie kwalifikacje i nie możemy Pani przyjąć, a szkoda, bo po ukończeniu studiów zależało mi tylko na praktyce, a nie na pieniądzach. Po roku pracy gdziekolwiek i za jakiekolwiek pieniądze wyjechałam za granicę. Cieszę się więc, że dzisiaj młodzi ludzie w końcu nauczyli się żądać pieniędzy, które im się należą. Tak jak ktoś poniżej to napisał, jak "Kuba Bogu, tak Bóg Kubie".

. 2016-10-24 00:27:18

Czyli jeśli pracodawca powiedział mi wprost "zasługujesz na podwyżkę ale ci jej nie dam"(stawka 8/h), więc odeszłam to jestem niesamowicie nieetycznym człowiekiem?