Rekrutacja, rekomendacje, praca po znajomości: Co trzeci Polak poleca kolegę do pracy

• Rośnie rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy i pracowników.
• Co trzeci Polak zarekomendował w ubiegłym roku kogoś znajomego do pracy.
• Rekomendacje znajomych nie są już postrzegane negatywnie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rekrutacja, rekomendacje, praca po znajomości: Co trzeci Polak poleca kolegę do pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

14 sty 2016 16:47


Ożywienie gospodarcze przekładające się na wzrost liczby ofert pracy i najniższe od wielu lat w Polsce bezrobocie, skutkuje coraz większym zapotrzebowaniem na pracowników. Jak pokazują wyniki badania serwisu Praca.pl „Aktywność zawodowa Polaków w 2015 roku”, ponad połowa respondentów otrzymała w minionym roku propozycję pracy.

Co ciekawe, jedną z trzech głównych form otrzymania oferty pracy była rekomendacja. Z kolei sonda „Rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy”, pokazała iż w 2015 roku ponad 75,5 proc. Polaków deklarowało chęć polecenia znajomego do pracy, ale pod warunkiem, iż miałby odpowiednie kompetencje.

Faktycznie, jak wynika z odpowiedzi respondentów, co trzeci Polak w 2015 r. zarekomendował kogoś do pracy. O tym, iż rośnie rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy i pracowników świadczą zarówno odpowiedzi respondentów, jak również wdrażane w firmach z sukcesem systemy poleceń pracowniczych.

Rynek pracy powoli zmierza w kierunku rynku pracownika, co oznacza, iż trend minionego roku, czyli wzrost rekomendacji w procesie rekrutacji może być nadal mocno zauważalny w 2016 roku. Z tą różnicą, iż obecnie może dotyczyć bardziej pracodawców, którzy jeszcze mocniej będą konkurować o najlepszych pracowników, szczególnie w branży IT czy w sektorze usług dla biznesu z obszaru księgowości, finansów czy obsługi klienta.

– Jak pokazał rok 2015, znaczącą rolę na rynku pracy zaczęła odgrywać rekomendacja, która przez wiele lat była negatywnie postrzegana jako zjawisko „pracy po znajomości”, w której kumoterstwo i układy brały górę nad kwalifikacjami kandydata. Obecnie, jak potwierdzają wyniki naszych badań, rekomendujemy znajomych przede wszystkim ze względu na ich kompetencje, a nie chęć protekcji. – komentuje Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl.

Trend emigracyjny nie osłabnie?

Duży wpływ na rodzimy rynek pracy w 2015 roku miała również kolejna fala emigracji zarobkowej Polaków. Niestety według przewidywań są duże szanse, że początek 2016 roku przyniesie nowy rekord – ponad 3 mln Polaków pracujących za granicami kraju. Jest to efekt zbyt wolno rosnących w Polsce wynagrodzeń, co przede wszystkim skłania Polaków do poszukiwania wyższego standardu życia poza ojczyzną.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ekspert Praca.pl 2016-01-18 22:12:36

Przeglądając ogłoszenia o pracę często spotykacie takie, które Wam nie odpowiadają... ale są wręcz stworzone dla kogoś, kogo znacie! Dzięki Waszym rekomendacjom i Praca.pl znajomy może znaleźć pracę marzeń, a Wy zgarnąć 1000 zł! Szczegóły na praca pl - wynagrodzenie za polecenie!