×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rekrutacja przeniesie się. "Redukcja kosztów będzie pokusą"

Prawie co trzecia firma rekrutuje tak samo intensywnie, jak przed wybuchem pandemii – wynika z badania LHH Polska. Deklaracje o kontynuacji rekrutacji składały najczęściej firmy z branż produkcyjnej, energetycznej, farmaceutycznej/medycznej, IT, FMCG, centrum usług wspólnych oraz finansowej i bankowej.

Rekrutacja przeniesie się. "Redukcja kosztów będzie pokusą"
Z badania LHH Polska wynika, że 48 proc. badanych firm stwierdziło, iż sytuacja pandemii nie wpłynęła na ich procesy rekrutacyjne. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • 58 proc. respondentów w badaniu LHH Polska stwierdziło, że wszystkie prowadzone przez nich rekrutacje są zdalne.
  • Większość firm decyduje się na rozmowę telefoniczną z kandydatem lub wywiady prowadzone online – to one zastępują spotkanie twarzą w twarz, na które decyduje się 7 proc. rekruterów.
  • Część ekspertów uważa, że pandemia zmieni oblicze rekrutacji, a zmiany w sposobie przeprowadzania procesów zawitają w HR na stałe. Pokusą jest redukcja kosztów związana z wirtualizacją procesu.
  • Jak jednak wskazuje Paweł Gniazdowski z LHH Polska, po wielu tygodniach czy miesiącach spędzonych przed ekranem, możemy – jako społeczeństwo i profesjonaliści – zatęsknić za kontaktem osobistym i uznać, że warto wrócić, przynajmniej w części, do dawnych obyczajów.

49 proc. firm biorących udział w badaniu LHH Polska stwierdziło, że sytuacja pandemii nie wpłynęła na ich procesy rekrutacyjne lub ograniczyła maksymalnie połowę procesów rekrutacyjnych. Rekrutuje się bez zmian w branży produkcyjnej, energetycznej, farmaceutycznej/medycznej, IT, FMCG, centrach usług wspólnych oraz, co może być zaskakujące, w finansach i bankowości. Ciekawe wyniki spłynęły z branży finansowej, energetyki oraz części produkcji – gdzie liczba rekrutacji wzrosła.

Na drugim biegunie jest 51 proc. firm, które zawiesiły ponad połowę rekrutacji lub całkowicie je wstrzymały. Są to głównie firmy z branży mediowej, automotive, retail oraz budownictwa. Wstrzymanie rekrutacji najczęściej dotyczy stanowisk specjalistycznych (44 proc.) oraz menedżerskich (21 proc.), znacznie rzadziej wstrzymywane są rekrutacje na stanowiska produkcyjne (15 proc.) oraz dyrektorskie (10 proc.).

Jak wskazuje w rozmowie z PulsHR.pl Paweł Gniazdowski, country manager Lee Hecht Harrison Polska, dane te nie zaskakują z dwóch powodów.

– Po pierwsze, część firm ze względu na branżę i profil działalności ma prawo sądzić na tym etapie, że ich spowolnienie z powodu epidemii będzie przejściowe i relatywnie bezpieczne. Kontynuuje więc rozpoczęte projekty, a czasem rozpoczyna nowe, bo widzi w pojawiających się na rynku lub szukających bezpiecznych branż kandydatach szansę na „wyłapanie gwiazd" czy też (w przypadku firm produkcyjnych tej kategorii) dotąd brakujących zasobów. Po drugie, są branże, jak choćby często wspominana logistyka, które podczas epidemii notują zwiększony popyt – wyjaśnia ekspert.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekrutacja przeniesie się. "Redukcja kosztów będzie pokusą"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA