Rekrutacja, praca: Problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników będzie się nasilał

40 proc. polskich średnich i dużych firm deklaruje, że brakuje im odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów do pracy; w kolejnych latach ten problem prawdopodobnie się pogłębi - wynika z raportu firmy doradczej Grant Thornton.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rekrutacja, praca: Problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników będzie się nasilał

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 paź 2016 7:04


Jak wynika z badania Millward Brown dla Grant Thornton International, obecnie 40 proc. polskich przedsiębiorców deklaruje, że ma problem z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników i ocenia ten problem, jako "dużą" bądź "bardzo dużą" barierę w rozwoju swojej firmy. - To najwyższy odsetek od 2009 r., odkąd prowadzone jest badanie - zaznaczono.

Czytaj też: Smulewicz, Grant Thornton: Jawność wynagrodzeń się nie opłaca?

Z raportu wynika, że problem z niedoborem rąk do pracy jest w Polsce wyższy niż w większości innych przebadanych krajów Unii Europejskiej. - Spośród 14 gospodarek objętych badaniem, tylko w Krajach Bałtyckich pracodawcy deklarują większe problemy z rekrutacją wykwalifikowanej kadry - podkreślono w analizie dla Grant Thornton. Większe problemy w znalezieniu pracowników mają tylko przedsiębiorcy w Estonii oraz na Litwie i Łotwie.

Gdzie najłatwiej o pracownika?

Grant Thornton podaje, że najłatwiej o dobrego pracownika jest w krajach Europy Południowej - Hiszpanii (12 proc. firm deklaruje, że ma problem), Włoszech (12 proc.) i Grecji (16 proc.). W badaniu zwrócono uwagę, że ostatnie kryzysowe lata w tym regionie sprawiły, że bezrobocie mocno wzrosło i wielu wykwalifikowanych pracowników bezskutecznie szuka nadal zatrudnienia.

Problemów ze znalezieniem rąk do pracy nie mają też przedsiębiorcy w Niemczech. Tam tylko 13 proc. pracodawców deklaruje braki kadrowe.

Rynek pracy w Polsce

W raporcie zaznaczono, że polscy pracodawcy w kolejnych latach będą prawdopodobnie mieli jeszcze większe kłopoty ze znalezieniem rąk do pracy.

- Doszliśmy na rynku pracy do ściany i - o ile gospodarka nie wpadnie w jakiś potężny kryzys - teraz problem braku wykwalifikowanych kadr prawdopodobnie stanie się stałą, niedającą o sobie zapomnieć barierą - oceniła dyrektorka zarządzająca w Grant Thornton Monika Smulewicz.

Zwróciła również uwagę , że Polska od samego początku transformacji ustrojowej cierpi na chorobę zwaną "strukturalnym niedopasowaniem kwalifikacji pracowników do potrzeb rynku pracy".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

IMHO 2016-10-12 10:11:57

Czyli w krajach gdzie relacja zarobki/ceny jest 2-3 razy korzystniejsza niż w Polsce pracodawcy nie mają problemu ze znalezieniem pracowników... No tak. Na pewno to szkolnictwo jest problemem, a nie głodowe wynagrodzenia.