PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rekrutacja: Oto 10 popularnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

 • Justyna Koc
  jk
 • 23 lut 2018 18:39

Proste pytania na rozmowie kwalifikacyjnej bywają najtrudniejsze. Głównie dlatego, że nie zastanawiamy się wcześniej, co odpowiedzieć.

Rekrutacja: Oto 10 popularnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej
Adobe Stock
REKLAMA

Oto 10 popularnych pytań, które warto przemyśleć przed spotkaniem z potencjalnym pracodawcą.

Co możesz powiedzieć mi o sobie?

- Odpowiadając na to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, musimy unikać powtarzania informacji, które zawarliśmy w CV - radzi Aleksandra Pocheć, ekspertka międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Ogłoszenie o pracy to przeszłość. Oto najciekawsze pomysły na rekrutację

- Jak więc zacząć? "Powiem o moich kompetencjach, które z pewnością będą przydatne na tym stanowisku” – takie zdanie wprowadzi wypowiedź na zawodowy grunt, a jednocześnie będziemy mogli opowiedzieć o sobie wszystko to, czego nie udało się zamieścić w CV. Możemy też powiedzieć kilka zdań o swoich ambicjach zawodowych, które mamy nadzieję spełnić w danym miejscu pracy – dodaje.

Czy potrafisz wymienić swoje mocne strony?

Paradoksalnie, choć każdy kandydat ma mocne strony, to wielu z nich nie potrafi ich opisać. Poprzeczkę podnosi fakt, że musi być to opis, zwiększający jego szanse na zatrudnienie. Przymiotniki muszą więc być dopasowane do charakteru pracy. Przykładowo, jeśli kandydat aplikuje na stanowisko koordynatora projektu, może powiedzieć, że jest dobrym organizatorem i potrafi motywować innych do pracy.

Przed rozmową warto jeszcze raz przeczytać ogłoszenie o pracę, w którym bardzo często pracodawcy podają, jakich mocnych stron wymagają od pracownika. Może to być dobra podpowiedź, w przygotowywaniu odpowiedzi.

Jakie masz słabości?

- Nigdy nie mówmy, że nie mamy słabych punktów, bo sprawimy wrażenie osoby nieprzygotowanej do rozmowy. Unikajmy też opisywania słabości, które de facto są atutami np. „nadmiernie angażuję się w pracę”. Pamiętajmy, że umiejętność przyznania się do słabości jest siłą. Najlepiej wypadniemy na rozmowie, gdy przyznamy się do słabości i zaznaczymy, że staramy się nad nią pracować ­– mówi Pocheć.

Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie ciebie?

Warto opowiedzieć o umiejętnościach, które przysłużą się danemu projektowi, zespołowi i firmie. Aby trafnie odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przygotować się do spotkania, przestudiować stronę internetową firmy, poznać jej filozofię i cele.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Rekrutacja: Oto 10 popularnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • IMHO 2018-02-26 08:38:18

  - Jakie ma Pan wady? - Jestem szczery. - Myślę, że to zaleta. - Gówno mnie obchodzi co myślisz. --- Tak serio to nie odpowiadam na oferty w których nie podano wysokości wynagrodzenia dlatego pytanie o oczekiwania odpada, a jak słyszę pytanie gdzie się widzę za 5 lat to dziękuję za rozmowę i wychodzę. Albo poważna merytoryczna rozmowa albo żadna.

 • Zeghar 2018-02-25 16:15:34

  Gdzie widzi się pan za 5 lat - jako prezes firmy będę zwalniał HRowców zadających sztampowe pytania na rekrutacji.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA