PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rekrutacja nie spędza im snu z powiek. Znaleźli sposób na pozyskanie inżynierów i techników

Coraz więcej kobiet interesuje się pracą w sektorze budowlanym. Zauważamy to już na poziomie studiów. Ok. 40 proc. naszych stażystów stanowią dziewczyny. W Erbudzie zatrudniamy sporo kobiet, np. na stanowisku kierownika budowy, kierownika robót, inżyniera budowy, a nawet majstra - mówi Dagmara Sobolewska, dyrektor pionu HR w firmie Erbud.

Rekrutacja nie spędza im snu z powiek. Znaleźli sposób na pozyskanie inżynierów i techników
Dagmara Sobolewska, dyrektor pionu HR w firmie Erbud (Fot. mat. pras.).
REKLAMA
  • Erbud nie ma drastycznych problemów z rekrutacją, ponieważ nawiązuje kontakt z kandydatami już na etapie studiów.
  • Spółka jest obecna we wszystkich najważniejszych uczelniach w Polsce.
  • Współpracuje także z technikami.

Erbud zatrudnia 2,5 tys. osób, głównie inżynierów i techników. Jak radzicie sobie w obecnej sytuacji na rynku pracy?

Dagmara Sobolewska, dyrektor pionu HR w firmie Erbud: - Nasza firma działa w oparciu o dwie linie biznesowe. Pierwsza z nich jest związana z branżą budowlaną - jesteśmy generalnym wykonawcą. Drugą linią biznesową jest budownictwo przemysłowe oraz serwisy i remonty dla przemysłu. Większość zatrudnionych w naszej spółce to inżynierowie i technicy. Nie mamy drastycznych problemów z rekrutacją, ponieważ nawiązujemy kontakt z kandydatami już na etapie studiów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wygląda współpraca z uczelniami?

- Erbud jest obecny we wszystkich najważniejszych uczelniach w Polsce. Bierzemy udział w targach pracy czy dniach kariery. Prowadzimy zajęcia dydaktyczne dla studentów, a także organizujemy wycieczki na nasze budowy. Dodatkowo studenci mają możliwość praktycznej nauki zawodu w naszej spółce - co roku organizujemy praktyki i staże dla młodych. Warto dodać, że w tym obszarze działamy również na ekonomicznych i humanistycznych uczelniach w ramach „Programu Kariera” organizowanego przez Polską Radę Biznesu. Rekrutujemy kandydatów na staż do działów, które nie są bezpośrednio związane z produkcją.

Czy studenci są w stanie zaspokoić potrzeby rekrutacyjne firmy?

- Udaje nam się zatrudniać wielu absolwentów studiów. W dużej części są to osoby, które były u nas na praktykach lub stażu. Co roku przeprowadzamy badanie satysfakcji wśród uczestników programu. Ubiegłoroczne wyniki pokazały, że 100 proc. studentów chciałoby podjąć pracę w Erbudzie.

Co najbardziej doceniają młodzi inżynierowie?

- Studenci najbardziej doceniają atmosferę i relacje panujące w zespołach. Cenią również praktyczną naukę zawodu - przygotowane programy praktyk lub stażu są faktycznie realizowane. Stażyści i praktykanci nie przyglądają się naszej pracy, ale dostają konkretne zadania do wykonania. To im się bardzo podoba. Studenci mają również opiekuna, z którym cały czas są w kontakcie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rekrutacja nie spędza im snu z powiek. Znaleźli sposób na pozyskanie inżynierów i techników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Agnieszka 2020-04-20 12:38:50

    Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjеmnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, оto moja strona - loveto.one/agnieszka96

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA