×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rekrutacja: Najdziwniejsze pytania rekruterów. Jak na nie odpowiedzieć?

Podczas rozmowy rekrutacyjnej rekruterzy zadają kandydatowi najdziwniejsze pytania np. "Ile piłek zmieści się w autobusie?", czy każą wykonać przeróżne zadania takie jak np. śpiewanie. Wszystko po to by sprawdzić kreatywność i radzenie sobie ze stresem kandydata. Jak wybrnąć z takich nietypowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rekrutacja: Najdziwniejsze pytania rekruterów. Jak na nie odpowiedzieć?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Ile piłek zmieści się w autobusie? Proszę zaśpiewać? – to jedne z przykładowych zadań jakie pojawiają się w trakcie rozmów o pracę.

• Bada przez to sposób myślenia, i kreatywność kandydata.

• Rekruterzy mogą poprosić też o rozwiązanie zadania matematycznego lub sprawdzą poziom stresu kandydata.

• W trakcie udziału w procesie rekrutacyjnym lepiej zachowywać się więc naturalnie i korzystać z posiadanych zasobów – własnych kompetencji, wiedzy i umiejętności.

Trafny dobór kadr to jedno z kluczowych zadań działów HR, wspomaganych często przez zewnętrzne firmy. Przedsiębiorstwa w ramach kilkuetapowych procesów rekrutacji i selekcji korzystają z wielu metod służących ocenie kandydatów, by jak najlepiej poznać ich kompetencje i potencjał. Stosują różnorodne techniki wywiadów, wykorzystują przygotowane wcześniej zadania czy testy, odgrywają z potencjalnymi pracownikami scenki. Niejednokrotnie potrafią też zaskoczyć kandydatów. W jaki sposób?

Piłki i autobusy

Przykładem nieoczywistych działań rekrutera może być pytanie o liczbę piłek, jaka zmieści się w autobusie. Bada ono sposób myślenia, i kreatywność kandydata.

Innymi często wykorzystywanymi zadaniami, szczególnie w branży technicznej czy w obszarze nowoczesnych technologii, są zagadki, które testują umiejętność logicznego myślenia i podejście do rozwiązywania problemów – przykładowo: "Masz osiem piłek, których wielkość jest taka sama. Waga siedmiu z nich jest równa, jedna natomiast jest cięższa. Jak ją znajdziesz, mając do dyspozycji wagę szalkową i możliwość dwukrotnego ważenia?”.

Czytaj też: Jak odpowiedzieć na pytania rekrutera by dobrze wypaść i dostać pracę?

Potencjalni pracownicy mogą też zostać postawieni w niekomfortowej pozycji. Na przykład reakcja na hipotetyczne zdarzenie: „Załóżmy, że jesteś w trakcie ważnego spotkania. Jesteś pewien, że wyciszyłeś telefon. Pomimo tego nagle głośno dzwoni. Co robisz?” pozwala zaobserwować sposób radzenia sobie w sytuacji trudnej, stresującej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Rekrutacja: Najdziwniejsze pytania rekruterów. Jak na nie odpowiedzieć?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Psycholog organizacji 2017-06-26 12:52:46

  Wszystkie możliwe badania raz po raz pokazują, że takie abstrakcyjne absurdy nie mają żadnego związku z tym, jak kandydat będzie sobie radził na stanowisku. Pseudo-eksperci od magicznych metod selekcji powinni być bezlitośnie bojkotowani zarówno przez firmy które dbają o swoją reputację, jak i przez kandydatów, zwłaszcza ekspertów w swojej dziedzinie, którzy muszą doświadczać takiej żenady.

 • asad 2017-06-14 20:21:45

  po takiej prośbie jak to śpiewanie ten rekruter musiałby chyba stanąć na uszach żebym został i dalej z nim rozmawiał. jestem profesjonalistą i rozmawiam tylko z profesjonalistami

 • gosc 2017-06-14 17:47:10

  W glowach im sie juz popiepszylo i to zapewne za najnizsza krajowa. Zenada

 • aw 2017-06-14 08:22:42

  pytania tego typu nie mają żadnej wiarygodności i rzetelności a jaki śpiew będzie wyżej oceniony? na jakiej skali ta otwartość? na skali "rekruterowi się podoba albo nie?" jedna wielka bzdura i brak fachowości

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA