PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rekrutacja. Jak sporządzić dobre ogłoszenie o pracę?

  • Autor: pt
  • 7 cze 2017 18:59

Brak informacji o widełkach wynagrodzeń na początku rekrutacji sprawia, że w procesie biorą często udział osoby, które i tak nie przyjmą finalnej oferty.

Rekrutacja. Jak sporządzić dobre ogłoszenie o pracę?
Największą zaletamą ogłoszeń o pracę według rekruterów jest prostota procesu (fot.: pixabay.com)
REKLAMA

• Podanie widełek wynagrodzeń okazuje się sposobem na efektywniejszą rekrutację.

• Największymi zaletami ogłoszeń o pracę według rekruterów są prostota procesu oraz możliwość przedstawienia wielu informacji w jednym miejscu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Kandydatom w ogłoszeniach najbardziej brakuje informacji o m.in. wysokości zarobków, dniach i godzinach pracy, obowiązkach czy formie zatrudnienia.

Najczęstszym powodem odrzucenia przez kandydata finalnej oferty zatrudnienia są zbyt niskie oferowane zarobki. Z taką sytuacją spotkało się 65% rekruterów.

Takiej sytuacji można uniknąć, już na wstępie podając kluczowe dla kandydatów informacje takie jak wysokość wynagrodzenia czy forma umowy – wynika z najnowszego badania GoldenLine “Efektywność narzędzi rekrutacyjnych”.

Badanie diagnozowało największe zalety i wady prowadzenia rekrutacji poprzez publikację oferty pracy jak i metodą direct search.

Wady i zalety rekrutacji

Największymi zaletami ogłoszeń o pracę według rekruterów są prostota procesu (79%) oraz możliwość przedstawienia wielu informacji w jednym miejscu (49%). Największym minusem są natomiast niedopasowani kandydaci (75% wskazań) oraz zbyt mały spływ aplikacji (46% wskazań).

Największymi zaletami metody direct search są zaś kontrola nad jakością kandydatów (71% wskazań), dotarcie do kandydatów pasywnych (79% wskazań) i dotarcie do najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie (65%).

Najczęściej wskazywane wady to brak odpowiedzi od kandydatów (68%) oraz czasochłonność procesu (56%) (respondenci w badaniu mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź).

Direct search w imieniu klienta

Zdaniem GoldenLina rozwiązaniem na problemy rekruterów może być Jobile, nowa usługa rekrutacyjna w portfolio firmy. Polega ona na stworzeniu dedykowanej oferty pracy ze wszystkimi ważnymi dla kandydatów informacjami oraz przeprowadzeniu w imieniu klienta direct search wśród ponad 2,4 profili zawodowych założonych na GoldenLine.pl.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekrutacja. Jak sporządzić dobre ogłoszenie o pracę?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA