PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rekrutacja inżynierów jest wielkim wyzwaniem w Polsce

  • Autor: GP
  • 25 kwi 2017 12:20

Zapotrzebowanie na ludzi z branży technicznej jest tak duże, że przerasta ilość osób szukających pracy w tych zawodach, zwłaszcza informatyków. Sytuacja dla rekrutujących tym bardziej się komplikuje, gdy weźmiemy pod uwagę, że wraz z doświadczeniem spada entuzjazm na poszukiwanie nowych wyzwań.

Rekrutacja inżynierów jest wielkim wyzwaniem w Polsce
Polscy inżynierowie są niezwykle cenieni na świecie za świetne wykształcenie i duże ambicje. (fot. pixabay.com)
REKLAMA

• Polacy to dobrzy fachowcy w branżach technicznych, zwłaszcza w informatyce. Stąd ich dobra reputacja na całym świecie.

• Rekrutowanie w informatyce zaczyna się opierać o nowatorskie sposoby szukania pracowników, jak nawet model speed datingu z pracodawcą.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Osoby pracujące w IT i branżach technicznych najbardziej trudno pozyskać, gdy mają już doświadczenie, np. 10 lat.

O polskich inżynierów upomina się cały świat. Tymczasem w kraju rośnie liczba wolnych etatów dla pracowników z technicznym wykształceniem, co staje się prawdziwym wyzwaniem.

Inżynier stał się najbardziej pożądanym pracownikiem na rynku pracy. Problem w tym, że więcej jest wakatów niż osób z odpowiednimi umiejętnościami.

- Przoduje zapotrzebowanie na programistów, specjalistów od wciąż modernizowanego kolejnictwa, energetyki oraz w branży naftowej - podsumowuje Marzanna Walo-Wojciechowska z Walo Recruitment. To podmiot zajmujący się rekrutacją inżynierów w Polsce i poza naszym krajem.

Czytaj też: Zmieniają się stopnie naukowe w Polsce. MNiSW na projekt

Co więcej, polscy specjaliści po technicznym wykształceniu to elita. Polscy inżynierowie są niezwykle cenieni na świecie za świetne wykształcenie i duże ambicje, które zwykle już na trzecim roku studiów owocują zdobywaniem pierwszych zawodowych doświadczeń.

Do najbardziej rozchwytywanych należy branża IT

W całej przestrzeni rekrutowania w IT zaczynają się od kilku lat pojawiać bardzo nowatorskie sposoby szukania pracowników. Za oceanem najnowszymi trendami są: dwudniowe "hiring events", podczas których grupa zaproszonych programistów może oczarować przyszłych pracodawców omijając skomplikowane procedury rekrutacyjne oraz Hacker-X skomponowany na zasadzie speed-dating: kandydat na pracownika rozmawia z przedsiębiorcą, by regularnie, co pięć minut zmieniać stolik i rozmówcę.

Przykładem pepiniery w innym sektorze jest Akademia Energii Fundacji im. Lesława Pagi – projekt edukacyjny dla studentów i absolwentów wydziałów technicznych, ale i ekonomistów, prawników oraz finansistów wiążących swoją przyszłość z branżą energetyczną.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekrutacja inżynierów jest wielkim wyzwaniem w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA