PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rekrutacja i onboarding w czasie pandemii. "Nie potrzebujemy biura, by zatrudniać ludzi"

  • Justyna Koc
    jk
  • 2 lis 2020 17:00

Pandemia koronawirusa wystawiła na próbę wiele firm, a także działy HR, które musiały zweryfikować swoje możliwości pracy w nowej rzeczywistości. Szybko okazało się, że skuteczne zatrudnianie, a także wdrażanie nowych pracowników jest możliwe zdalnie.

Rekrutacja i onboarding w czasie pandemii. "Nie potrzebujemy biura, by zatrudniać ludzi"
Onboarding jest niezwykle ważną częścią pracy dla nowych członków zespołu (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Rekrutacja online dała wiele nowych możliwości – firmy mogą m.in. zatrudniać specjalistów z całej Polski, a nie zamykać się, jak do tej pory, jedynie na miasta, w których posiadały biura.
  • Pandemia wpłynęła nie tylko na to, w jaki sposób są prowadzone rekrutacje, ale także na to, na co teraz działy HR zwracają uwagę przy wybieraniu odpowiednich kandydatów.
  • Onboarding jest niezwykle ważną częścią pracy dla nowych członków zespołu, ale także tutaj pandemia w żaden sposób nie przeszkodziła w działaniu - podobnie jak inne procesy został przeniesiony do sieci.

Koronawirus postawił branżę technologiczną przed nowym wyzwaniem. Potrzeby nie zmniejszyły się z dnia na dzień, nie wszystkie firmy zawiesiły działalności na czas pandemii, a rąk do pracy zaczęło powoli brakować. Jak jednak rekrutować, gdy wszechobecny dystans społeczny i ogólnopolski lockdown wykluczały możliwość spotkania się z kandydatami? Przykładem jest Itmagination, polska firma technologiczna.

- Nasza firma przeszła na tryb pracy zdalnej praktycznie w jeden dzień. Oczywiście przez moment miałam duże wątpliwości, czy podołamy z zatrudnianiem nowych pracowników w takim trybie, ale szybko okazało się, że wszystkie narzędzia, których używaliśmy do tej pory do rekrutacji, możemy również stosować w trybie online. Dłużej zajęła nam zmiana mentalna, ale zorientowaliśmy się, że wcale nie potrzebujemy biura, by zatrudniać nowych ludzi – mówi Anna Zadurska-Gołaszewska, menedżer ds. rekrutacji w Itmagination.

Cały proces rekrutacyjny odbywa się w 100 proc. online. Rozmowy kwalifikacyjne są prowadzone poprzez wideokonferencje, a weryfikacja kandydata również nie wymaga osobistego spotkania. Kandydat ma szansę poznać lidera teamu, do którego dołączy, spotkać się wirtualnie z resztą zespołu i dowiedzieć się, z kim będzie pracować. Po zatrudnieniu nowej osoby sprzęt zostaje wysłany kurierem na wskazany przez nią adres. To całkowicie bezpieczne rozwiązanie, ponieważ firmy dostarczające paczki nie wymagają aktualnie bezpośredniego kontaktu, aby odbierać przesyłkę.

Rekrutacja online prawdopodobnie zostanie z nami na stałe. Według Wojciecha Ratajczyka, prezesa agencji Trenkwalder, to wygodna forma kontaktu dla obu stron. Do tego dochodzi aspekt bezpieczeństwa, który jest istotny w czasie pandemii.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekrutacja i onboarding w czasie pandemii. "Nie potrzebujemy biura, by zatrudniać ludzi"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA