Rekordowa rekrutacja nie oznacza sukcesu rekrutera

- Zauważalną różnicą pomiędzy rekrutacją prowadzoną przez wewnętrzny dział HR, a rekrutacją przez profesjonalną agencję zatrudnienia jest optymalizacja już na etapie otrzymywania nadsyłanych przez kandydatów aplikacji – twierdzi Monika Styczyńska z Manpower.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rekordowa rekrutacja nie oznacza sukcesu rekrutera

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

13 kwi 2013 15:31


Jak wynika ze statystyk rynkowych, coraz więcej firm sięga po usługi oferowane przez profesjonalne agencje zatrudnienia. Współpraca pracodawców z agencjami zatrudnienia pozwala na przeniesienie całości przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego oraz odpowiedzialności za niego na firmę zewnętrzną. W dobie panującego niedoboru pracowników z pożądanymi przez rynek kwalifikacjami, który jest sygnalizowany przez 37 proc. pracodawców w Polsce, staje się to bardzo istotnym walorem.

- Jak obserwujemy, na rynku panuje tendencja wzrostowa jeżeli chodzi o obsadzanie kluczowych w firmie stanowisk przez firmę doradztwa personalnego - zauważa Monika Styczyńska, menadżer w agencji zatrudnienia Manpower.

I dodaje: - Taka współpraca cieszy się bardzo dużą popularnością, szczególnie w zakresie stanowisk handlowych. By zrekrutować odpowiedniego kandydata wymagane jest duże doświadczenie oraz wiedza. Rozwija się również rynek pracy tymczasowej, z której coraz chętniej korzystają przedsiębiorcy w Polsce. W sytuacji zwiększonej ostrożności firm w tworzeniu nowych etatów, korzystanie ze wsparcia pracowników tymczasowych, delegowanych przez agencję, jest rozwiązaniem optymalnym.

W przypadku agencji posiadających działy specjalizujące się w poszczególnych branżach, korzystający z ich usług pracodawcy zyskują pewność dotarcia do interesującego go rynku kandydata. Z kolei dla pracodawców korzystających z usługi pracy tymczasowej, jak to często robią np. firmy produkcyjne, to przede wszystkim szybki dostęp do bardzo dużej bazy kandydatów, a także komfort w postaci przekazania działań kadrowo-płacowych na zewnątrz.

Współpraca z agencjami zatrudnienia odciąża pracodawców z obowiązków związanych z rekrutacją oraz sprawami kadrowymi. A koszty przeprowadzenia procesu rekrutacji przez pracodawcę są zbliżone do opłaty za usługę firmy zewnętrznej. Dodatkowo prowadząc rekrutację we własnym zakresie, pewne koszty pojawiają się już na samym początku, np. koszt publikacji ogłoszeń czy koszt czasu pracy rekrutera wewnętrznego. Natomiast współpraca z firmą zewnętrzną najczęściej rozliczana jest po zakończeniu procesu, gdzie zakończenie oznacza skuteczne obsadzenia stanowiska.

- Zauważalną różnicą pomiędzy rekrutacją prowadzoną przez wewnętrzny dział HR, a rekrutacją przez profesjonalną agencję zatrudnienia jest optymalizacja już na etapie otrzymywania nadsyłanych przez kandydatów aplikacji - potwierdza Styczyńska.

- Podczas prowadzenia procesu przez firmę zewnętrzną, pracodawca dostaje ich mniej, unikając zalewu dokumentów, a te, które spływają, nadsyłane są przez osoby dobrze spełniające jego oczekiwania. W procesie rekrutacji liczba aplikacji nie jest synonimem skuteczności. Więcej CV nie oznacza odniesienia przez rekrutera sukcesu, a jedynie konieczność poświęcenia większej ilości czasu na ich selekcję. Podczas współpracy z firmą zewnętrzną, już po 2-3 tygodniach od momentu zgłoszenia zapotrzebowania na pracownika, pracodawcy dostarczanych jest od 3 do 5 rekomendacji kandydatów, którzy spełniają wszystkie oczekiwania klienta - dodaje ekspert Manpower.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.