PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Randstad: Polacy zadowoleni z pracy. Połowa nie rozgląda się za nową

  • Justyna Koc
    jk
  • 9 kwi 2019 10:30

W Polsce rośnie satysfakcja z wykonywanej pracy - 79 proc. badanych pracowników jest z niej zadowolonych. Jest to rekord w historii badania Monitor Rynku Pracy, realizowanego od ponad 8 lat przez Randstad.

Randstad: Polacy zadowoleni z pracy. Połowa nie rozgląda się za nową
Wraz ze wzrostem satysfakcji z pracy spada chęć jej zmiany - niemal połowa badanych pracowników w ogóle nie szuka nowej pracy. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Pomimo dużej satysfakcji zawodowej, obserwujemy wzrost rotacji na rynku pracy - w ciągu ostatnich 6 miesięcy jedna czwarta pracowników zmieniła miejsce zatrudnienia.
  • Głównym powodem była chęć rozwoju zawodowego, a nie wyższa pensja.
  • Rotacja może jednak wyhamować, bo rośnie odsetek respondentów, którzy w ogóle nie rozglądają się za nowym zatrudnieniem.

79 proc. zadowolonych z pracy ankietowanych to największy odsetek w historii badania Randstad, a jednocześnie wzrost o 7 punktów procentowych w porównaniu z ostatnim kwartałem 2018 roku i o 6 punktów procentowych rok do roku. Jeszcze większe rekordy notujemy w północnej (83 proc.) i południowej Polsce (81 proc.). Najmniej zadowoleni są respondenci w centrum (76 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Największą satysfakcję z wykonywanej pracy deklarują mieszkający w mniejszych miastach (20-50 tys. mieszkańców - 84 proc.) i na wsi w obrębie aglomeracji - (83 proc.). Satysfakcja z pracy spada razem z wiekiem - z 80 proc. wśród najmłodszych pracowników do 73 proc. wśród najstarszych, a rośnie, im pracownik jest lepiej wykształcony.

Przedstawiciele kadry zarządzającej wysokiego i średniego szczebla (odpowiednio 95 proc. i 81 proc.), specjaliści (85 proc.) oraz samozatrudnieni deklarują największą satysfakcję zawodową, najniższą natomiast robotnicy niewykwalifikowani (72 proc.) oraz mistrzowie i brygadziści (64 proc.).

Wraz ze wzrostem satysfakcji z pracy spada chęć jej zmiany - niemal połowa badanych pracowników w ogóle nie szuka nowej pracy (49 proc.), to o 4 punkty procentowe więcej niż w ostatnim badaniu. Aktywnie nowego zatrudnienia poszukuje co dziesiąty badany (11 proc.) i najczęściej dotyczy to mieszkańców wschodniej i północnej Polski.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Randstad: Polacy zadowoleni z pracy. Połowa nie rozgląda się za nową

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA