Rekomendacje to często jeden z elementów procesu rekrutacji. Pracodawca chcący potwierdzić umiejętności kandydata przed jego zatrudnieniem prosi o referencje od byłych praco- czy zleceniodawców. Co zrobić, gdy to my zostaniemy poproszeni o wystawienie takiej opinii? Jak podkreślają specjaliści, decyzję powinniśmy dobrze przemyśleć.

- W poszukiwaniu pracy swoistą kropką na „i” mogą być wystawione przez byłego pracodawcę rekomendację. Oczywiście najważniejszym dokumentem jest życiorys i list motywacyjny, jednak to referencje potwierdzają lub nie nasze umiejętności.
- Jak pokazuje rzeczywistość, w Polsce system referencji ma niewielkie znaczenie.
- Wielu pracodawców poproszonych o wystawienie zaświadczenia o naszych umiejętnościach „idzie na łatwiznę” i podpisuje dokument stworzony przez samego pracownika.
Na co zwrócić uwagę, gdy podejmiemy się próby wystawienia referencji? I najważniejsze - czy w ogóle podjąć się wystawienia polecenia? Zdania ekspertów są podzielone.
Po pierwsze odpowiedz na ważne pytanie
Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest odpowiedź na pytanie, czy naprawdę polecilibyśmy do pracy osobę, która prosi o wystawienie rekomendacji.
Amanda Augustine, ekspert ds. kariery w TopResume w rozmowie z dziennikarzami stacji CNN podkreśliła, że rekomendacje powinniśmy wystawiać osobom, które znamy.
- Nie ryzykuj własnej reputacji, polecając osobę, której nie znasz, nie do końca w nią nie wierzysz, nie masz wiedzy, jak się zachowuje.
W podjęciu decyzji o wystawieniu rekomendacji istotny powinien być dla nas staż znajomości czy doświadczenie we współpracy.
- Nie udzielaj referencji, chyba że masz coś wyjątkowo interesującego do powiedzenia - doradza Ian Siegel, dyrektor generalny ZipRecruiter.
Ważny jest jeszcze jeden element.
Im wyżej w hierarchii jesteś, tym mniej referencji powinieneś podawać. Ważniejszy jest twój wizerunek – dodaje Siegel.
Po drugie, dowiedz się więcej o nowej pracy
Jeśli zdecydujemy się wystawić referencje, postarajmy się uzyskać jak najwięcej informacji na temat stanowiska, na które aplikuje kandydat. Pozwoli to skupić się na cechach potrzebnych na danym stanowisku i uniknąć ewentualnie niepotrzebnej pracy. Może się bowiem okazać, że nasze referencje będą na danym stanowisku bezwartościowe.
Jak podkreśla Amanda Augustine, choć nie musimy zdradzać wcześniej treści wystawionej rekomendacji, zarysowanie tego, co chcemy zawrzeć w rekomendacji jest istotne.
Na przykład jeśli dana osoba aplikuje na stanowisko związane np. z kodowaniem, a my nie jesteśmy w stanie potwierdzić jego umiejętności w tym zakresie, określmy to wcześniej.


KOMENTARZE (0)