Regionalny Plan Działań ma zwiększyć zatrudnienie w Małopolsce

Zarząd województwa małopolskiego przyjął Regionalny Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na 2015 rok. Władze regionu spodziewają się, że dzięki programowi 30 tysięcy osób podejmie pracę, a blisko 152 tysiące zyska nowe umiejętności.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Regionalny Plan Działań ma zwiększyć zatrudnienie w Małopolsce

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

8 maj 2015 12:40


491 mln zł zostanie przeznaczone na realizację Regionalnego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na 2015 rok w woj. małopolskim.

Jak poinformowała Paulina Korbut z biura prasowego urzędu marszałkowskiego, Regionalny Plan Działań na rzecz Zatrudnienia został przyjęty przez zarząd województwa małopolskiego. W tym roku dysponuje on 491 mln zł - są to środki z różnych źródeł m.in. budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego a także środków unijnych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Program jest podzielony na pięć priorytetów

Do planu wpisano 63 zadania zgłoszone przez małopolskie instytucje. Cały program jest podzielony na pięć priorytetów, z których każdy ma w inny sposób ma zwiększać zatrudnienie w regionie.

Pierwszy jest poświęcony wspieraniu rozwoju talentów i uzdolnionych mieszkańców województwa. Zakłada on m.in. programy edukacyjne dla 9 tys. uczniów, stypendia dla prawie 900 osób czy wsparcie dla ponad 440 placówek edukacyjnych. Drugi priorytet ma poprawić jakość kształcenia zawodowego. W ramach tej części przewidziano środki na szkolenia dla ponad 5 tys. osób.

Dzięki realizacji zadań z trzeciego priorytetu uda się wesprzeć rozwój poradnictwa zawodowego. 65 tys. osób będzie mogło skorzystać z profesjonalnych usług doradztwa zawodowego. Czwarty priorytet - popularyzacja idei uczenia się przez całe życie, ma przynieść zwiększenie aktywności edukacyjnej dorosłych. W efekcie nowe kwalifikację i wiedzę zyska ponad 12 tys. osób.

Piąty priorytet ma wspierać zatrudnienie - m.in. pomóc osobom, które mają na rynku pracy najtrudniej, czyli absolwentom, seniorom czy kobietom wracającym do pracy po dłuższej przerwie. Na tę część planu poświęcono najwięcej środków, bo prawie 412 mln zł. W rezultacie ponad 130 tys. osób powinno znaleźć pracę, a 61,4 tys. podnieść swe kwalifikacje zawodowe. Małopolski rynek pracy powinien powiększyć się też o prawie 8 tys. nowych miejsc pracy.

Bezrobocie w Małopolsce zmalało

Za opracowanie, wdrażanie i monitoring planu odpowiada Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Tego rodzaju regionalne plany działań na rzecz zatrudnienia są przyjmowane przez zarząd województwa małopolskiego od 11 lat.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.