PARTNERZY PORTALU

Regionalne lotniska dają miejsca pracy

• Atrakcyjność regionów wpływa na rozwój lotnisk, a rozwój lotnisk zwiększa atrakcyjność i dynamizuje rozwój regionów, a tym samym kraju – zauważa Mariusz Wiatrowski, wiceprezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych, prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica.
• 14 lotnisk, które są w Związku Regionalnych Portów Lotniczych wygenerowało prawie 14 tys. miejsc pracy na samych lotniskach. W swym regionalnym otoczeniu wygenerowały około 220 tys. miejsc pracy, co zapewnia wpływ na PKB na poziomie 2 procent.

Regionalne lotniska dają miejsca pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Jaka jest korzyść dla regionów z posiadania lotnisk dla ruchu pasażerskiego?

Mariusz Wiatrowski, wiceprezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych, prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica: – Ogromna. Dwanaście lat temu porty regionalne obsługiwały 31 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce, w 2015 r. już 63 procent.

Mamy tu sprzężenie zwrotne. Atrakcyjność regionów wpływa na rozwój lotnisk, a rozwój lotnisk zwiększa atrakcyjność i dynamizuje rozwój regionów, a tym samym kraju.

Proszę podać przykłady.

– Na przykład w Rzeszowie nie byłoby tak dużej strefy rozwoju branży lotniczej, gdyby nie rzeszowskie lotnisko. Bez lotniska we Wrocławiu nie byłoby tak intensywnego rozwoju centrum usług IT czy księgowych. Tegoroczne Dni Młodzieży nie byłyby tak sprawnie obsługiwane bez prężnego lotniska w Krakowie.

Jak wiele osób korzysta z lotnisk regionalnych?

– W ubiegłym roku polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 30 mln pasażerów, z czego ponad 19 mln skorzystało z połączeń oferowanych przez lotniska regionalne. 19 mln pasażerów oznacza ponad 1,6 tys. rejsów tygodniowo.

Jako przykład wzrostu dynamiki może posłużyć przykład portu lotniczego w Poznaniu. Port Lotniczy Poznań Ławica miał 10 lat temu ruch lotniczy na poziomie 0,4 mln pasażerów rocznie. W roku 2015 liczba ta to już 1,5 mln pasażerów, a wszystko wskazuje na to, że rok 2016 zamknięty zostanie wynikiem 1,7 mln.

Ten przykład jest najlepszym dowodem na rosnące zainteresowanie pasażerów podróżami lotniczymi, a tym samym chęci do korzystania z bliskich im lotnisk regionalnych.

Ile osób znajduje zatrudnienie dzięki portom lotniczym?

– 14 lotnisk, które są w Związku Regionalnych Portów Lotniczych wygenerowało prawie 14 tys. miejsc pracy na samych lotniskach. W swym regionalnym otoczeniu wygenerowały około 220 tys. miejsc pracy, co zapewnia wpływ na PKB na poziomie 2 procent.

Często padają pytania o rentowność mniejszych lotnisk, czy zysk to dobry wskaźnik dla portów lotniczych?

– Zysk to oczywiście jeden z podstawowych wskaźników ekonomicznych oceniających rentowność, ale pytanie, czy faktycznie jedyny. Żadne lotnisko z dnia na dzień nie osiągnie pożądanej liczby połączeń i nie wygeneruje zysku. To wymaga czasu, promocji regionu i lotniska, wpisania go w siatkę połączeń przewoźników.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Regionalne lotniska dają miejsca pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA