PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca w Katowicach: Region w kadrowych opałach. Rozwiązaniem umiędzynarodowienie uczelni?

- Obecnie jest raczej tak, że to my dostarczamy kandydatów dla innych regionów, a nie one dla nas. Ważne w całym procesie jest zainteresowanie studiami w powiązaniu z otoczeniem biznesowym oraz to, co potrafimy zrobić, aby tych młodych ludzi zatrzymać w regionie - mówi Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Praca w Katowicach: Region w kadrowych opałach. Rozwiązaniem umiędzynarodowienie uczelni?
Adobe Stock
REKLAMA
  • Śląsk boryka się z brakami kadrowymi. Mimo dobrze rozwiniętej sieci uczelni część młodych decyduje się na studia w innych miastach Polski, a część kończy studia na Śląsku, ale za pracą jedzie gdzie indziej.
  • Co zrobić, aby to się zmieniło? Rektorzy śląskich uczelni pokładają nadzieję w umiędzynarodowieniu kształcenia.
  • Pracodawcy z kolei muszą się otworzyć na oczekiwania pokolenia Y i Z, które niewiele mają wspólnego z tym, czego pracownicy oczekiwali dotychczas.

Niskie bezrobocie, problem demograficzny, możliwość pracy w dowolnym kraju UE i mobilność pracowników powodują, że Śląsk boryka się z niedoborem pracowników.

– Mamy bezrobocie na poziomie 6,5 proc., a wskaźnik zatrudnienia – liczony wśród osób w wieku od 15 do 64 lat – wynosi 70 proc. Oznacza to, że 70 proc. ludzi w tym wieku pracuje. Należy na to jednak popatrzeć z marginesem błędu, gdyż wśród tych osób są studenci – mówi Barbara Piontek, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Jest źle, bo nie mamy skąd wygenerować pracownika. "Przywozimy" go z Ukrainy, a nawet z Nepalu czy Gruzji – dodaje.

Barbara Piontek, wiceprezes KSSE. (fot. PTWP)
Barbara Piontek, wiceprezes KSSE. (fot. PTWP)

Nadzieja w młodych?

Na śląskich uczelniach studiuje 100 tys. osób. Jak jednak przyznaje Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego, 90 proc. studentów jest z regionu śląskiego, ale wielu wybiera również uczelnie wyższe w innych miastach Polski.

– To jest raczej tak, że to my dostarczamy kandydatów dla innych regionów, a nie one dla nas – mówi. – Ważne w całym procesie jest zainteresowanie studiami w powiązaniu z otoczeniem biznesowym oraz to, co potrafimy zrobić, aby tych młodych ludzi zatrzymać w regionie. Przychodzą uczniowie, którzy korzystają z naszych laboratoriów, ale później idą na studia do Krakowa. Musimy widzieć kształcenie jako system naczyń połączonych. Niezwykle ważne jest kształcenie kandydatów na studia jeszcze w szkołach średnich – ważna tu jest rola nie tylko szkoły, ale i rodziny – dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca w Katowicach: Region w kadrowych opałach. Rozwiązaniem umiędzynarodowienie uczelni?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA