Refundacja zatrudnienia młodych bezrobotnych. Projekt wraca do sejmu

Procedowany jest projekt wsparcia finansowego w zatrudnianiu osób do 30. roku życia. Nowelizacją ponownie zajmie się sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Refundacja zatrudnienia młodych bezrobotnych. Projekt wraca do sejmu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

24 wrz 2015 8:23


Projekt zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wniesiony przez posłów koalicji zakłada, że koszty refundacji mają być finansowane z Funduszu Pracy. Na pomoc w znalezieniu pierwszej pracy przez młodych ludzi miałoby trafić z tego źródła 3 mld zł.

Według projektu pracodawca za zatrudnienie młodych ludzi przez rok będzie otrzymywał comiesięczny zwrot w wysokości najniższego wynagrodzenia. Przez kolejne 12 miesięcy będzie miał obowiązek nadal zatrudniać takiego pracownika, ale już ze swoich środków. Będzie miał jednak dostęp do Krajowego Funduszu Szkoleniowego i pieniędzy na podnoszenie kwalifikacji zatrudnionych.

Gdy projekt trafił do Sejmu na początku czerwca, posłowie PO i PSL deklarowali, że stwarza on szansę na pracę dla 100 tys. bezrobotnych młodych ludzi.

3 mld zł

Sejmowa komisja, która pracowała nad złożonym przez posłów koalicji projektem, zmieniła termin wejścia w życie ustawy na 14 dni od ogłoszenia. Szefowa komisji polityki społecznej i rodziny Izabela Katarzyna Mrzygłocka tłumaczyła, że nie zmienia to głównego założenia - iż refundację będzie można otrzymać od 1 stycznia 2016 r.

W zapisach planowanej nowelizacji określono wzory podziału środków pomiędzy poszczególne województwa i zasady przekazywania oraz rozliczania pieniędzy. Umowy podlegające refundacji mają być zawierane na 12 miesięcy - cały 2016 r.

Czytaj też: Rząd inwestuje w aktywizację zawodową młodych osób

W projekcie wprowadzono już limit 3 mld zł na koszty refundacji, ale PO w poprawce zaproponowała uszczegółowienie zasad finansowania, na co zwracał uwagę w swoim stanowisku rząd. Rząd ocenił, że możliwe jest sfinansowanie w 2016 r. dodatkowych wydatków na refundację w kwocie nieprzekraczającej 700 mln zł, a w kolejnych latach do 1 mld 50 mln zł.

Ewa Drozd (PO) tłumaczyła w drugim czytaniu, że nowy mechanizm wpisuje się w już wcześniej przyjęte rozwiązania wspierające zatrudnienie młodych ludzi.

Projekt wyborczy

Stanisław Szwed (PiS) mówił, że zmiana jest typowym projektem wyborczym.

- Warto tu przypomnieć, że prezydent Komorowski w czasie kampanii wyborczej obiecywał 100 tys. miejsc pracy dla młodych ludzi. No, nie udało się - pan prezydent Komorowski przegrał wybory i przejął ten projekt PSL - powiedział. - Dlatego w ostatnich dniach Sejmu ten projekt jest procedowany.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.