Recesja w Grecji słabnie, ale bezrobocie się nie zmienia

- W Grecji recesja osłabła w trzecim kwartale i gospodarka skurczyła się o 3 proc., podczas gdy w drugim kwartale było to 3,7 proc. - wynika z oficjalnych danych ogłoszonych w czwartek. Bezrozbocie wyniosło zaś w sierpniu 27,3 proc., tak jak miesiąc wcześniej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Recesja w Grecji słabnie, ale bezrobocie się nie zmienia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 lis 2013 17:13


Jak podał główny urząd statystyczny, w sierpniu bez pracy od roku pozostawało ponad 88,2 tys. osób, a łączna liczba bezrobotnych wzrosła do 1,36 mln. Bezrobocie wśród młodzieży poniżej 25. roku życia wzrosło do 60,6 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 58,2 proc.

Rzecznik rządu Simos Kedikoglu ocenił, że 3-procentowy spadek PKB to "pierwsza oznaka ożywienia" gospodarczego. "Naszym celem jest znaczące zmniejszenie bezrobocia w przyszłym roku" - dodał.

Związki zawodowe oczekują jednak, że bezrobocie jeszcze wzrośnie - do około 30 proc., a gospodarka zacznie wracać do normy w 2015 roku.

Według prognoz rządowych ogłoszonych w październiku Grecja po sześciu latach recesji wyjdzie z niej w 2014 roku. W bieżącym roku gospodarka ma skurczyć się o 4 proc. W 2020 zaś wróci do poziomu sprzed kryzysu - przewidywał we wrześniu premier Antonis Samaras.

Od 2008 roku Grecja przeżyła spadek gospodarczy na poziomie 23 proc. PKB. Otrzymała dwa pakiety pożyczek od strefy euro, MFW i Europejskiego Banku Centralnego w łącznej wysokości ok. 240 mld euro.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.