Z raportu ManpowerGroup wynika, że w całej Polsce brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Kogo jeszcze trudno znaleźć na polskim rynku pracy?
- Autor:jk
- •12 lip 2018 6:00

- Z największymi trudnościami w pozyskiwaniu odpowiednich osób do pracy mierzą się firmy zlokalizowane w Polsce północnej.
- W tym regionie 59 proc. pracodawców ma problemy w rekrutacji pracowników.
- Mniejsze kłopoty dotykają przedsiębiorstwa z Polski wschodniej (46 proc.).
- Firmy z Polski północnej i południowej narzekają na brak chętnych do pracy w restauracjach i hotelach.
- Pracodawcy z Polski północno-zachodniej uskarżają się na niedobór pracowników służby zdrowia.
Pracodawcy z sześciu przeanalizowanych przez ManpowerGroup regionów Polski (tj. centralnej, wschodniej, północnej, północno-zachodniej, południowej i południowo-zachodniej) jednogłośnie potwierdzili, że w ich regionie najtrudniej o wykwalifikowanych pracowników fizycznych (np. elektryków, spawaczy, mechaników).
Na drugim miejscu na liście zawodów najtrudniejszych do zrekrutowania znajdują się operatorzy produkcji i maszyn – ich brak sygnalizują szczególnie firmy w Polsce centralnej, północno-zachodniej oraz południowo-zachodniej. Pracodawcom z Polski wschodniej, południowej i północno-zachodniej równie duże trudności sprawia rekrutacja kierowców (pojazdów ciężarowych, budowlanych, publicznego transportu zbiorowego).

Kogo brakuje na polskim rynku pracy?
Firmy z Polski centralnej i północnej mają trudności w rekrutacji inżynierów, firmy ze wschodu narzekają na brak kierowników i wysokiej klasy specjalistów, z kolei przedsiębiorstwa w Polsce południowo-zachodniej mówią o niedoborze pracowników służby zdrowia. W grupie stanowisk najtrudniejszych do obsadzenia nowymi pracownikami są również przedstawiciele handlowi, szczególnie pożądani w północno-zachodnim regionie naszego kraju.


KOMENTARZE (3)