×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Raport EY: Inwestycje w Europie dają etaty, a Polska pnie się w górę

  • Autor: GP
  • 24 maj 2017 13:15

Sytuacja inwestycyjna w Europie przekłada się na widoczny wzrost etatów. W raporcie EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy" nie tylko te dane widać wyraźnie. Jest też Polska na dobrym miejscu jako punkt do inwestowania.

Raport EY: Inwestycje w Europie dają etaty, a Polska pnie się w górę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• 5 845 nowych projektów inwestycyjnych w Europie to realnie 259 673 miejsc pracy.

• Najwięcej miejsc pracy pojawiło się w 2016 roku na Ukrainie (wzrost o 435 proc.) i w Mołdawii (wzrost o 220 proc.).

• Wśród czołówki najpopularniejszych europejskich kierunków dla inwestorów zagranicznych znalazła się Polska. Jesteśmy w pierwszej piątce.

• Inwestycje na Starym Kontynencie to domena USA i Chin.

 

Zgodnie z nowym raportem EY w 2016 r. w Europie ogłoszono rekordową liczbę bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które wiążą się z powstaniem nowych miejsc pracy.

W minionym roku na Starym Kontynencie odnotowano 5 845 nowych projektów, co oznacza wzrost o 15 proc. w skali rok do roku (rdr). Na inwestycje te przypada co najmniej 259 673 miejsc pracy, a to wzrost o 19 proc. w tej samej skali.
 
Trzema najpopularniejszymi kierunkami inwestycyjnymi były: Wielka Brytania, Niemcy i Francja, w których zlokalizowano niewiele ponad połowę (51 proc.) nowych projektów. Po raz pierwszy od 2008 r. w pierwszej piątce najpopularniejszych europejskich kierunków dla inwestorów zagranicznych znalazła się Polska.

Raport ukazał się pod nazwą "Atrakcyjność inwestycyjna Europy” ( ang. European Attractiveness Survey)."

Projekty inwestycyjne w Szwecji, we Włoszech i w Czechach

Rok 2016 okazał się dobrym czasem dla Europy pod względem liczby bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), które wiążą się z powstaniem nowych miejsc pracy i nakładami na środki trwałe.

Liderami wzrostu są Szwecja, Włochy i Czechy. W tych krajach odnotowano odpowiednio o 76 proc., 62 proc. i 57 proc. rdr więcej nowych projektów. Z kolei tylko w 3 krajach spośród 20 z europejskiego szczytu zestawienia było mniej inwestycji zagranicznych niż rok wcześniej. Chodzi o  w Holandię, Belgię i Szwajcarię.

- Pomimo dobrych wyników, geopolityczne i makroekonomiczne wyzwania, które stają przed kontynentem z ponad 500 milionami konsumentów i 30 milionami firm, odbijają się na nastrojach inwestorów, zwłaszcza w perspektywie krótkoterminowej - piszą w notce o raporcie eksperci EY. - Świadczy o tym fakt, że jedynie 28 proc ankietowanych przez EY inwestorów planuje rozszerzyć obecność w Europie w kolejnym roku (spadek z 32 proc. rok wcześniej). W ocenie inwestorów zagranicznych termin oczekiwanego powrotu do zrównoważonego wzrostu gospodarczego w Europie nieco się przesunął. O 11 pkt. proc. zmniejszyła się liczba respondentów oczekujących poprawy w terminie krótszym niż 5 lat – z 53 proc. w 2015 r. do 42 proc., wzrosła natomiast odpowiednio liczba respondentów oczekujących poprawy w terminie dłuższym.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport EY: Inwestycje w Europie dają etaty, a Polska pnie się w górę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA