Raport: Branża motoryzacyjna będzie zwiększać zatrudnienie

Główne wyzwania przedsiębiorców z branży automotive to przede wszystkim rosnące oczekiwania klientów, niedobór talentów oraz oszczędności kosztowe. Firmy motoryzacyjne bardzo często korzystają z elastycznych form zatrudnienia, głównie z pracy tymczasowej i w najbliższym czasie planują raczej zwiększanie zatrudnienia niż jego redukcję - wynika z raportu ManpowerGroup "Trendy HR w sektorze Automotive".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Raport: Branża motoryzacyjna będzie zwiększać zatrudnienie

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

18 kwi 2013 13:07


Przeprowadzone przez ManpowerGroup badanie w sektorze automotive miało na celu poznanie obecnej sytuacji oraz planów firm działających w tym sektorze: największych wyzwań, kierunku rozwoju elastycznych form zatrudnienia, prognoz zatrudnienia w bliższej i dalszej perspektywie, kwestii niedoboru talentów.

Ankieta on-line zrealizowana została w pierwszej połowie marca 2013 r. Respondentami były osoby odpowiedzialne za politykę personalną oraz zarządzający firmami działającymi w branży motoryzacyjnej.

Jak pokazują wyniki raportu, 57 proc. respondentów odczuwa spowolnienie gospodarcze. Firmy, które zauważają pogorszenie, oceniają obecną koniunkturę jako słabą oraz niestabilną.

Wśród ankietowanych była jednak duża grupa przedsiębiorców, którzy określili aktualne warunki do prowadzenia biznesu w Polsce jako dobre.

Głównymi wyzwaniami związanymi ze współczesnym rynkiem pracy, z którymi obecnie zmagają się firmy z branży automotive okazały się być przede wszystkim rosnące oczekiwania klientów (64 proc.), a następnie problem w pozyskaniu kandydatów o odpowiednich umiejętnościach i doświadczeniu (39 proc.).

Utrzymujące się spowolnienie gospodarcze wymusza na firmach bardzo ostrożne podejście do kwestii efektywności i inwestycji. Jako stojące przed firmami wyzwania wewnętrzne, respondenci najczęściej wskazywali na poszukiwanie oszczędności kosztowych (73 proc.) oraz nacisk kładziony na zwiększenie efektywności (61 proc.). Istotnymi wyzwaniami wewnętrznymi okazują się być również kwalifikacje pracowników (33 proc.) i ograniczenia dotyczące stałego zatrudnienia (24 proc.).

- Utrzymujące się trudna sytuacja gospodarcza wpływa na kondycję przedsiębiorstw działających w Polsce, dotyczy to również branży automotive. Aby zwiększyć swoją efektywność i kontrolować koszty, firmy z tego sektora decydują się na wdrażanie elastycznych form zatrudnienia. Z badania wynika, że praca tymczasowa, z której najczęściej korzystają firmy, to rozwiązanie, którego skuteczność i przełożenie na biznes jest dobrze oceniana przez pracodawców - komentuje Tomasz Walenczak, dyrektor Manpower.

Outsourcing funkcji i elastyczne formy zatrudnienia

Chcąc sprostać coraz większym wyzwaniom na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, przedsiębiorcy wdrażają coraz bardziej innowacyjne usługi. Przykładem jest outsourcing funkcji dodatkowych, stosowany przez dwie na trzy przebadane firmy sektora motoryzacyjnego, spośród których większość (70 proc.) stosuje outsourcing funkcji dodatkowych (np. sprzątanie, recepcja, ochrona) a co druga firma (52 proc.) stosuje outsourcing wybranych funkcji HR.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.