Raport ADP Polska: Zatrudnienia w sektorze nowoczesnej gospodarki rośnie

• Największy wzrost zatrudnienia w I kw. 2016 r. zarejestrowały duże firmy specjalizujące się w produkcji (zatrudniające ponad 500 pracowników).
• Z kolei dużych spółkach usługowych zatrudnienie wzrosło o ponad 2 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Raport ADP Polska: Zatrudnienia w sektorze nowoczesnej gospodarki rośnie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

18 maj 2016 14:53


Jak wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q1 2016” opracowanego przez ADP Polska, największy wzrost zatrudnienia w I kw. 2016 r. zarejestrowały duże firmy specjalizujące się w produkcji, czyli podmioty zatrudniające ponad 500 pracowników. Przedsiębiorstwa te zwiększyły zatrudnienie aż o 7 proc. w porównaniu do I kw. 2015 r., nawiązując tym samym do najlepszych wyników w całej historii raportów ADP Polska.

W porównaniu do organizacji specjalizujących się w produkcji, pierwsze trzy miesiące br. były nieco mniej pomyślne dla firm usługowych awangardy biznesu. Ogół tego segmentu odnotował wzrost zatrudnienia na poziomie 2,5 proc., przy czym już w kolejnym kwartale z rzędu mieliśmy do czynienia z przewagą mniejszych podmiotów, które stworzyły o ok. 3,2 proc. więcej miejsc pracy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W firmach usługowych zatrudniających ponad 500 pracowników pracę znalazło o 2,2 proc. osób więcej niż w I kw. 2015 r.

Duże firmy produkcyjne zwiększyły zatrudnienie aż o 7 proc. w porównaniu do I kw. 2015 r. Duże firmy produkcyjne zwiększyły zatrudnienie aż o 7 proc. w porównaniu do I kw. 2015 r.

Zestawienie danych dotyczących obu segmentów nowoczesnej nospodarki w I kw. 2016 r. pokazuje, że przedsiębiorstwa produkcyjne zarejestrowały ponad 2,5 – krotnie wyższy wzrost zatrudnienia niż te specjalizujące się w usługach.

Jak wynika z danych zgromadzonych przez ADP, pierwszy kwartał br. charakteryzował się dynamiczniejszym wzrostem zatrudnienia przede wszystkim w dużych przedsiębiorstwach – z wyjątkiem sektora usług, gdzie dominowały mniejsze firmy.

Dynamiczny wzrost zatrudnienia

Cała nowoczesna gospodarka zakończyła omawiany okres z 3,9 proc. wzrostem liczby nowych pracowników w porównaniu do I kw. 2015 r.  Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), pierwszy kwartał 2016 r. był również wyjątkowo udany dla całego rynku pracy. Wzrost zatrudnienia w polskich przedsiębiorstwach sięgnął rekordowej wartości 2,5 proc. – najwyższej w historii raportów ADP.

Na podstawie danych można stwierdzić, że krajowy rynek nieustannie podąża za awangardą biznesu, choć dystans między nią a ogółem firm w Polsce wynosi nadal 1,4 punktu procentowego.

Pierwszy kwartał 2016 r. był udany dla całego rynku pracy. Pierwszy kwartał 2016 r. był udany dla całego rynku pracy.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.