Raport ADP Polska: Rekordowe zatrudnienia w sektorze nowoczesnej gospodarki

– Początek 2015 r. był rekordowy dla sektora produkcyjnego nowoczesnej gospodarki pod względem dynamiki zatrudnienia - wynika z najnowszego raportu ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q1 2015”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Raport ADP Polska: Rekordowe zatrudnienia w sektorze nowoczesnej gospodarki

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

16 cze 2015 11:00


W I kw. 2015 r. na prowadzenie wysunęły się mniejsze firmy specjalizujące się w produkcji, czyli podmioty zatrudniające do 500 pracowników. Firmy te zwiększyły zatrudnienie skokowo, bo aż o 7,9% w porównaniu do I kw. 2014 r. Wynik ten stanowił największy wzrost zatrudnienia w historii raportów ADP Polska, który jednocześnie niemal 7-krotnie przewyższył średnią ogólnorynkową, badaną przez Główny Urząd Statystyczny.

Więcej miejsc pracy w firmach produkcyjnych

Z bardzo dobrym wynikiem I kw. zakończyły również duże firmy produkcyjne (powyżej 500 pracowników). W przedsiębiorstwach tych pracę znalazło o 5,63% osób więcej w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Tym samym, średnia ważona dla sektora produkcyjnego nowoczesnej gospodarki wyniosła +5,94% i była o ponad 2 punkty procentowe wyższa niż w sektorze usługowym. Dla porównania, firmy nowoczesnej gospodarki specjalizujące się w usługach odnotowały 3,56% wzrost zatrudnienia, przy czym w mniejszych firmach dynamika wyniosła +4,73%, a w większych +2,88%.

I kw. 2015 r. był zatem bardziej przychylny dla sektora produkcyjnego, a także ‒ zarówno
w produkcji, jak i w usługach ‒ był istotnie lepszy dla mniejszych przedsiębiorstw. W firmach zatrudniających do 500 osób, pracę znalazło o 5,22% kandydatów więcej niż przed rokiem. Przy czym, duże firmy (ponad 500 pracowników) zakończyły I kw. z wynikiem +3,96%.

Dynamiczny rozwój spółek innowacyjnych

Cała nowoczesna gospodarka na początku roku odnotowała 4,33% wzrost zatrudnienia. Okres ten był również dobry dla całego rynku. Jak wynika z danych GUS, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 1,17%, co stanowiło istotną poprawę i dobry prognostyk wobec ujemnych wartości z 2013 r. i dodatnich, ale poniżej 1% wskaźników z 2014 r. Średnia stopa bezrobocia wyniosła co prawda aż 11,9%, ale w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, wynik ten stanowił poprawę o 1,9 punktu procentowego.

Jak wynika z porównania danych ADP Polska i GUS, najbardziej innowacyjne spółki w Polsce nadal rozwijają się znacznie dynamiczniej w porównaniu do średniej rynkowej, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w większym wzroście zatrudnienia. Podmioty te napędzają jednocześnie rozwój całej gospodarki, poprawiając kondycję ogółu polskiego biznesu.

– Sektor produkcyjny nowoczesnej gospodarki wyraźnie dostał wiatru w żagle. Już od kilku kwartałów dynamicznie się rozwijał, teraz wysunął się na prowadzenie, a dowodem jego znakomitej kondycji są historyczne dane mniejszych firm specjalizujących się w produkcji. Wzrost zatrudnienia na poziomie niemal 8% jest absolutnie rekordowym wynikiem w nowoczesnej gospodarce, nie wspominając nawet o ogóle polskich przedsiębiorstw. Co ważne, nie możemy mówić jedynie o sezonowej zmianie – mówi Dariusz Terlecki, dyrektor sprzedaży i marketingu ADP Polska, pomysłodawca i jeden z autorów polskiej edycji raportu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.