PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Raport ADP: Innowacyjne firmy od 5 lat nie zatrudniały tak słabo

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 4 lis 2019 20:00

W III kwartale 2019 r. innowacyjne firmy produkcyjne odnotowały najniższą dynamikę wzrostu zatrudnienia od 2014 r.

Raport ADP: Innowacyjne firmy od 5 lat nie zatrudniały tak słabo
Adobe Stock
REKLAMA
  • Wnioski z raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2019” opracowanego przez ADP Polska poznaliśmy 4 listopada.
  • Jednym z tych wniosków jest coraz mniejsza dynamika wzrostu zatrudnienia, która sugeruje spadek koniunktury gospodarczej. Potwierdza ją także hamująca produkcja.
  • Badaczy zaskoczyły natomiast male podmioty. W III kwartale 2019 r. małe firmy usługowe zwiększyły zatrudnienie aż o 9,58 proc.

Sektor nowoczesnej gospodarki to ogół przedsiębiorstw stale wdrażających innowacyjne rozwiązania. Firmy tego sektora zakończyły III kw. 2019 r. z 5,07 proc. wzrostem zatrudnienia (vs III kw. 2018 r.). O ich sile stanowiły przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 500 pracowników, które w tym okresie przyjęły do pracy aż o 8,6 proc. więcej osób niż w III kw. 2018 r. - wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2019” opracowanego przez ADP Polska.

Chociaż w ujęciu kwartalnym zauważalne jest wyhamowanie dynamiki wzrostu zatrudnienia, to niezmiennie w innowacyjnych firmach jest ona wyższa od ogółu rynku. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w okresie lipiec-wrzesień przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 2,6 proc. (vs III kw. 2018 r.). W wyniku tego wskaźnik nowoczesnej gospodarki wyniósł 107,87.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Od III kwartału 2018 r. zarówno firmy nowoczesnej gospodarki, jak i ogół rynku zatrudniają z coraz mniejszą dynamiką wzrostu - mówi Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska. Przekonuje ona, że największym wyzwaniem, które z miesiąca na miesiąc narasta, jest niedobór pracowników. - Na koniec września mieliśmy do czynienia z najniższą od 29 lat stopą bezrobocia, wynoszącą 5,1 proc. Dla polskich pracodawców kluczowe są również rosnące koszty prowadzenia biznesu, związane z np. dużą konkurencją w kwestii oferowanych wynagrodzeń, obowiązkiem wprowadzenia PPK, czy wzrostem płacy minimalnej.

Czytaj też: Polacy nadal aktywni zawodowo. Pojawiają się jednak niepokojące sygnały

Produkcja wyhamowuje

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport ADP: Innowacyjne firmy od 5 lat nie zatrudniały tak słabo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA