Randstad: W ostatnim półroczu co piąty pracownik zmienił miejsce pracy

Początek jesieni na polskim rynku pracy zaznacza się wyhamowaniem dynamiki zmian. Wśród pracowników nie widać ani wyraźnego wzrostu rotacji między firmami, ani wyższej niż zwykle otwartości na zmianę pracy w nadchodzącym półroczu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Randstad: W ostatnim półroczu co piąty pracownik zmienił miejsce pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 paź 2014 12:40


Pomimo utrzymujących się już ponad rok bardzo dobrych prognoz dla polskiej gospodarki oraz systematycznego spadku stopy bezrobocia, faktyczne zmiany na rynku pracy zachowują swoją dotychczasową dynamikę.

Wyniki najnowszej edycji badania Monitor Rynku Pracy realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad pokazują, że w ostatnim półroczu 21 proc. badanych Polaków zmieniło miejsce pracy i było to dokładnie tyle samo, co w poprzednim badaniu pod koniec drugiego kwartału. Jest to też nieznacznie mniej, niż jeszcze na początku roku, kiedy to poziom rotacji osiągnął 24 proc.

Czytaj też: Pracownicy gotowi zmienić pracę za wyższe wynagrodzenie. Co na to pracodawcy?

- Wyczekiwany przez polskich zatrudnionych tzw. ‘rynek pracownika’ w ogólnorynkowym kontekście nie jest jeszcze przez nas obserwowany – spodziewany wzrost rotacji pracowników między firmami następuje powoli, raczej lokalnie i jest głównie związany w konkretnymi inwestycjami. Na tle krajów europejskich mamy do czynienia z relatywnie dużą częstotliwością zmian, jednak z perspektywy naszego rynku rotacje przebiegają obecnie w tempie, do którego już przywykliśmy w poprzednich kwartałach - mówi Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad.

Czytaj też: Randstad: Największe redukcje etatów w transporcie i sektorze magazynowym

Dla 32 proc. respondentów decydujących się na zmianę pracy głównym powodem była chęć polepszenia swoich warunków zatrudnienia i choć była to najczęściej przywoływana przyczyna, to jednak podawano ją dużo rzadziej niż jeszcze kwartał temu (spadek z 41 proc. na 32 proc.).

Zmiana struktury firmy poprzedniego pracodawcy była drugim w kolejności wskazywanym powodem zmiany pracy (22 proc.). Trzecią przyczyną rotacji były przyczyny osobiste (np. zmiana miejsca zamieszkania, choroba itp.), zadeklarowane przez 20 proc. badanych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.