Ragan: Nie widzę wpływu europosłów na polski rynek pracy

Wybory do PE nie cieszą się popularnością wśród Polaków. Czy nie mają wpływu na Polskę i polski rynek pracy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ragan: Nie widzę wpływu europosłów na polski rynek pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

23 maj 2014 12:32


- Bezpośredniego wpływu wyborów do PE na polski rynek pracy nie widzę. Nie przeceniałbym również wpływu UE na zmniejszenie bezrobocia w Polsce. Oczywiście fundusze przeznaczone na walkę z bezrobociem młodych na pewno jakiś efekt dadzą, ale czy będzie on współmierny do pozyskanych środków? Formy pomocy typu bony na zasiedlenie są mało obiecujące - mówi Artur Ragan ekspert z firmy Work Express.

- Gdy ktoś otrzyma 7 tys. na to, aby przenieść się do miejscowości oddalonej o 80 km przy zarobkach w wysokości najniższej krajowej, to uważam to za żart. Za taką kwotę można na pół roku w Krakowie wynająć pokój, a gdzie reszta wydatków, których nie pokryje płaca minimalna. Jestem sceptyczny wobec tematu pomocy bezrobotnym, ale czas pokaże jak owocne będzie wsparcie unijne - dodaje.

Członkostwo w Unii Europejskiej umożliwia Polakom swobony przepływ pracowników. Zdaniem Ragana na krótką metę emigracja jest zjawiskiem pozytywnym. - Polacy przywożą do kraju zarobione pieniądze, a są to miliardy zł. Niestety mało kogo wynagrodzenia są na tyle duże, aby mógł zarobione pieniądze zainwestować w biznes - wyjaśnia.

Jednak zgodnie z opinią Ragana w dłuższej perspektywie migracja to negatywny trend. - Pozbywamy się młodych, wykształconych ludzi. Jeśli trend się utrzyma, to z jakiś czas demograficznie będziemy wyglądać nieciekawie - komentuje.

Niestety według Artura Ragana nie da się zatrzymać młodych w kraju przy tak dużej dysproporcji pomiędzy wynagrodzeniami w Polsce a w poszczególnych krajach UE. - Pomóc mogłoby liberalizowanie rynku związanego z delegacjami - dotychczas wdrożone dyrektywy idą w zupełnie innym kierunku - tłumaczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.