PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rafalska: Sytuacja na rynku pracy coraz lepsza, oby się utrzymywała

  • Autor: bad/PAP
  • 26 sie 2017 9:58

Według danych BAEL współczynnik aktywności zawodowej w II kwartale br. wyniósł 56,7 proc. To o 0,5 pkt. proc. więcej niż w I kwartale br. i 0,9 pkt. proc. więcej niż w tym samym okresie dwa lata temu.

Rafalska: Sytuacja na rynku pracy coraz lepsza, oby się utrzymywała
Adobe Stock
REKLAMA

• Wzrasta aktywność zawodowa, spada liczba bezrobotnych i biernych zawodowo, rekordowo niska jest stopa bezrobocia.

• Tak wynika ze wstępnych danych Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności w II kwartale br.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Te dane cieszą, oby się utrzymywały - mówi szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 

- Ja bym do tych bardzo dobrych danych - że jest jeszcze lepiej na rynku pracy - dodała, że nie zapominamy, że mamy dwa województwa, w których stopa bezrobocia jest dwucyfrowa i mamy ciągle powiaty, w których bezrobocie jest wysokie. Dziś mamy szansę, żeby pomóc tym obszarom, w których wskaźniki bezrobocia są czasem dwukrotnie większe niż przeciętne dane; by pomoc im w zmianie sytuacji na rynku pracy. I wtedy będą do końca zadowolona" - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak dodała, z satysfakcją odbiera dane o spadku bierności zawodowej kobiet. - Dlatego, że wzrost bierności był bardzo często wykorzystywany jako zarzut wobec programu 500 plus, mimo że nie było żadnych twardych, oficjalnych danych, że tak się dzieje - podkreśliła.

Jak poinformowało MRPiPS, dane BAEL pokazują, że wyraźnie spada bierność zawodowa. W II kwartale br. osób biernych zawodowo było o 151 tys. mniej niż w okresie od stycznia do marca. W dużo większym stopniu spadek bierności zawodowej odnosi się do kobiet niż mężczyzn. W II kwartale bierność zawodowa dotyczyła o 84 tys. kobiet mniej niż trzy miesiące wcześniej. Dla porównania w tych samych okresach spadek bierności zawodowej u mężczyzn ukształtował się na poziomie 67 tys.

Rafalska zaznaczyła, że ważny jest wyraźny spadek liczby bezrobotnych, ale ważne jest również to, że długotrwale bezrobotni wypadają z rejestrów.

- Można sobie życzyć, żeby taka sytuacja się utrzymywała. Niech się utrzyma, a nawet dalej poprawia, choć kolejne zmiany już na pewno nie będą miały takiej dużej dynamiki - dodała Rafalska.

Jak podało MRPiPS, według danych BAEL współczynnik aktywności zawodowej w II kwartale br. wyniósł 56,7 proc. To o 0,5 pkt. proc. więcej niż w I kwartale br. i 0,9 pkt. proc. więcej niż w tym samym okresie dwa lata temu. Największy wzrost współczynnika aktywności zawodowej wystąpił w województwach podlaskim i wielkopolskim (o 1,6 i 1,5 pkt. proc.).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rafalska: Sytuacja na rynku pracy coraz lepsza, oby się utrzymywała

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA