×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

PZU, zwolnienia grupowe: Jest porozumienie ze związkami zawodowymi

  • Justyna Koc
    jk
  • 22 mar 2017 12:35

PZU i PZU Życie oraz działające w tych spółkach związki zawodowe zawarły porozumienia określające warunki restrukturyzacji zatrudnienia.

PZU, zwolnienia grupowe: Jest porozumienie ze związkami zawodowymi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

- Porozumienie zostało oparte o doświadczenia i rozwiązania wypracowane podczas negocjacji w latach ubiegłych. Pakiet finansowy dla osób odchodzących będzie uzależniony od stażu pracy w grupie PZU i wynagrodzenia danego pracownika – mówi Magdalena Kurpiewska, dyrektor biura zarządzania kadrami.

- Intencją stron, podobnie jak w latach ubiegłych jest to, aby restrukturyzacja zatrudnienia przebiegała przy możliwie najmniejszych kosztach społecznych. Proces ma być przeprowadzony tak, aby jak największa liczba osób mogła znaleźć zatrudnienie w nowych strukturach naszej firmy - dodaje Kurpiewska.

Łączna liczba pracowników w PZU i PZU Życie, objętych zmianami (zmiana warunków pracy i zwolnienia) nie przekroczy 1944 osób, przy czym w liczbie tej zawierają się osoby, które zatrudnione są na część etatu u obu pracodawców. Rozwiązanie umowy o pracę w skali obu spółek obejmie do 956 osób. Proces zwolnień grupowych rozpocznie się 24 marca i zakończy 18 grudnia 2017 r.

Aby ograniczyć ujemne skutki zwolnień, PZU przygotował program działań osłonowych. (Fot. Mat. pras.)
Aby ograniczyć ujemne skutki zwolnień, PZU przygotował program działań osłonowych. (Fot. Mat. pras.)

Pracownikom, którzy zostaną zwolnieni, zaproponowane zostaną korzystniejsze warunki odejścia niż przewidują powszechnie obowiązujące przepisy prawa w podobnych sytuacjach. Każdy otrzyma odprawę ustawową w wysokości gwarantowanej prawem oraz dodatkowe odprawy w zależności od lat stażu pracy. Wysokość odpraw będzie wyliczana indywidualnie.

Różnica w stosunku do poprzednich rozwiązań polega głównie na tym, że dodatkowa odprawa (ponad tę przewidzianą prawem), związana ze stażem pracy może osiągnąć 15-krotność wynagrodzenia zasadniczego, a nie jak poprzednio – 14-krotność. Nadal natomiast obowiązuje dla dodatkowej odprawy górny limit w wysokości 65 tys. zł brutto.

Aby ograniczyć ujemne skutki zwolnień, PZU przygotował program działań osłonowych obejmujący m.in. doradztwo w zakresie poszukiwania pracy, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Udział w tym programie jest bezpłatny i dobrowolny. Do dyspozycji pracowników będą zewnętrzni eksperci specjalizujący się w działaniach wspierających pracowników dotkniętych zwolnieniami grupowymi.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PZU, zwolnienia grupowe: Jest porozumienie ze związkami zawodowymi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA