PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

PwC: Islandia, Nowa Zelandia, Izrael, Szwecja. Oni zatrudniają najwięcej osób 55+

  • Justyna Koc
    jk
  • 20 cze 2017 13:54

- Wzrost stopy zatrudnienia osób starszych jest wciąż jednym z podstawowych wyzwań społecznych i ekonomicznych stojących przed polską gospodarką - ocenia Mateusz Walewski, starszy ekonomista w PwC Polska.

PwC: Islandia, Nowa Zelandia, Izrael, Szwecja. Oni zatrudniają najwięcej osób 55+
Stopa zatrudnienia w grupie wiekowej 55-64 lat w Polsce wyniosła w 2015 r. 44,3 proc. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

• Polska znalazła się na 29. miejscu wśród przebadanych 34 krajów OECD w rankingu PwC „Golden Age Index”, oceniającym poziom wykorzystania potencjału osób w wieku 55+ na rynku pracy.

• Oznacza to awans o zaledwie jedną pozycję w stosunku do poprzedniej edycji zestawienia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Eksperci PwC podkreślają, że gdyby stopa zatrudnienia osób 55+ była wyższa, PKB krajów zrzeszonych w OECD mogłoby wzrosnąć w długiej perspektywie nawet o 2 bln dolarów.

Dane w najnowszym raporcie PwC „Golden Age Index” obejmują 2015 r. Zgodnie z nimi Polska awansowała o jedną pozycję w porównaniu z poprzednią edycją i znajduje się na 29. miejscu. Jak zwykle czołówka zestawienia należy do Islandii, Nowej Zelandii, Izraela i Szwecji. Z kolei na końcu zestawienia znalazły się Turcja, Luksemburg, Słowenia i Grecja.

Niewykorzystany potencjał

Według szacunków PwC, gdyby stopa zatrudnienia osób 55+ była porównywalna do tej w Szwecji, PKB krajów zrzeszonych w OECD mogłoby wzrosnąć w długiej perspektywie nawet o 2 bln dolarów, a w Polsce o ok. 45 mld dolarów.

- Wzrost stopy zatrudnienia osób starszych jest wciąż jednym z podstawowych wyzwań społecznych i ekonomicznych stojących przed polską gospodarką. Aby było to możliwe, osoby starsze powinny mieć zapewniony dostęp do narzędzi umożliwiających im stałe doskonalenie swoich kwalifikacji, a także zdobywanie nowych umiejętności niezbędnych na rynku pracy. Konieczne jest także aktywna promocja uczenia się przez całe życie, które w Polsce wciąż jest terminem relatywnie nowym. Trzeba także pamiętać o tym, iż Polscy seniorzy są jednymi z najgorzej oceniających swój stan zdrowia w Europie. Bez poprawy tego czynnika istotny wzrost stopy zatrudnienia w tej grupie także nie będzie możliwy - mówi Mateusz Walewski, starszy ekonomista w PwC Polska.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PwC: Islandia, Nowa Zelandia, Izrael, Szwecja. Oni zatrudniają najwięcej osób 55+

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA