-
- •5 lis 2017 10:42
Coraz więcej pracodawców planuje rekrutacje. Problemem jest jednak malejąca liczba potencjalnych pracowników. Jak firmy ten problem rozwiązują?

• Na koniec drugiego kwartału 2017 r., w firmach zatrudniających co najmniej jedną osobę, było 122 tys. wakatów - wynika z danych GUS.
• Brakuje rąk do pracy. Pracodawcy posiłkują się pracownikami z zagranicy. Pomóc mają szkoły branżowe.
• "Trendy HR 2017 – rynek pracy w Polsce, szanse, bariery, zagrożenia” - dyskusja o tym otworzy konferencję PulsHR_Day, która odbędzie się 15 listopada w Katowicach. Udział jest bezpłatny, formularz rejestracji znajdziecie tutaj.
Prognozy demograficzne dla Polski są złe. Z danych ONZ wynika, że do 2050 roku liczba jej mieszkańców zmniejszy się o 14 proc.
- Równie niekorzystnie będzie kształtować się struktura wiekowa ludności. Polskie społeczeństwo starzeje się, ubywa osób aktywnych zawodowo - podkreśla Katarzyna Żądło z DNB Bank Polska. Przypomina również, że według danych GUS, coraz więcej Polaków będzie wychodzić z rynku pracy, przy zmniejszającej się liczbie wchodzących na ten rynek. Do 2050 r. liczba pracujących zmniejszy się o ponad 5 mln.
- W rezultacie, obecna, dwukrotna nadwyżka osób w wieku mobilnym (18-44 lata) w stosunku do liczby osób w wieku poprodukcyjnym (60+ dla kobiet, 65+ dla mężczyzn) zostanie do roku 2050 zniwelowana. Utrzymanie tej relacji na niezmienionym poziomie wymagałoby zwiększenia się do 2050 roku liczby ludności w wieku mobilnym o 10,6 mln - wylicza Żądło. - A to wydaje się mało realne.
Luka kadrowa
Przybywa więc wolnych miejsc pracy. GUS podaje, że na koniec drugiego kwartału 2017 r. liczba wakatów w firmach zatrudniających co najmniej jedną osobę wynosiła 122 tys. i była wyższa niż w pierwszym kwartale o 2,7 proc. A w porównaniu rok do roku - aż o 29,4 proc. Luka kadrowa z miesiąca na miesiąc rośnie. Bez pracowników ze Wschodu nie uda nam się załatać tej dziury.
- Różnica między popytem a podażą pracowników na polskim rynku pracy stale rośnie już od jakiegoś czasu. W rezultacie, jedynym ratunkiem dla dalszego wzrostu PKB oraz stabilnego rozwoju gospodarki staje się ułatwienie pracodawcom przyjmowania do pracy kadr ze Wschodu - mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.
- Kluczową kwestią jest tu dalsze upraszczanie procedur. Także promowanie zatrudniania osób, które chcą się u nas zatrzymać na stałe i sprowadzić do Polski rodziny. To właśnie dla nich powinno się wprowadzać zachęty związane między innymi z łatwym dostępem ich dzieci do przedszkoli i szkół - dodaje Inglot.

Słowa kluczowe
- Wiesław Łyszczek
- Państwowa Inspekcja Pracy
- Joanna Malinowska-Parzydło
- Janusz Michałek
- Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
- Marcin Nowak
- Capgemini
- Marek Pawełczyk
- Politechnika Śląska
- Robert Tomanek
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- PulsHR_Day
- Rafał Kerger
KOMENTARZE (1)