×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

PulsHR_Day: Brak pracowników. Jak sprostać wyzwaniom rynku pracy?

Pracodawcy coraz częściej wskazują problem z dostępem do pracowników oraz dostosowaniem ich kwalifikacji do potrzeb jako główną barierę rozwojową. Jak sprostać temu wyzwaniu?


PulsHR_Day: Brak pracowników. Jak sprostać wyzwaniom rynku pracy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Według ekspertów, jest wiele sposobów zapełnienia luki kadrowej, która wytworzyła się na rynku pracy. Przede wszystkim konieczne jest położenie nacisku na kształcenie młodych ludzi.

• Musimy zmienić podejście do kształcenia branżowego – powiedziała Barbara Piontek, zastępca prezesa zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

• Uczelnie dostarczają solidnej wiedzy, natomiast po stronie pracodawcy leży nauka pracy – mówi Marcin Nowak, dyrektor zarządzający Infrastructure Service na Europę Wschodnią z Capgemini Polska oraz dyrektor regionalny ABSL.

• Lekiem na brak pracowników jest również aktywizacja kobiet i osób 50 plus oraz zatrudnianie cudzoziemców.

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach trwa wyjątkowe wydarzenie poświęcone polskiemu rynkowi pracy – PulsHR_Day.

– Dzisiejszy dzień to przede wszystkim spotkania ciekawe i inspirujące. Spotkania związane z rozwojem, z budowaniem kariery, ze świadomym tworzeniem pozycji zarówno pracodawcy, jak i też pracownika, a także aktywnością na coraz trudniejszym rynku pracy – powiedział Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, która jest organizatorem PulsHR_Day, podczas inauguracji konferencji.

Jak zaznaczył, pracodawcy coraz częściej wskazują problem z dostępem do pracowników oraz dostosowaniem ich kwalifikacji do potrzeb jako główną barierę rozwojową w najbliższej perspektywie.

Problemem umowy cywilnoprawne

Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy, zauważył, że w tej chwili jedną z największych bolączek pracobiorców są umowy cywilnoprawne. Obecnie trwają prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jedną z propozycji jest ograniczenie umów cywilnoprawnych. Według nowych przepisów mogłyby je zawierać wyłącznie osoby samozatrudnione.

Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy. Fot. PTWP
Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy. Fot. PTWP

Łyszczek zaznaczył jednak, że zmiany w prawie pracy wejdą w życie dopiero za 2-3 lata. Nawet wtedy zawieranie tej formy umów nie zostanie całkowicie ograniczone, ponieważ jest to wbrew Konstytucji.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: PulsHR_Day: Brak pracowników. Jak sprostać wyzwaniom rynku pracy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • PPP 2017-11-15 14:59:16

    Cytuję Pana Nowaka: " Uczelnie dostarczają solidnej wiedzy, natomiast po stronie pracodawcy leży nauka pracy". Z mojego doświadczenia wynika, że znikomy procent studentów ma wiedzę w temacie studiowanym i są to pasjonaci. Cała reszta to masa produkowanych przez uczelnie absolwentów, których pracodawca musi uczyć nie tylko pracy, ale i często przekazywać PODSTAWOWĄ wiedzę z zakresu teoretycznie wiodącego na danym kierunku. Swoje doświadczenie opieram o studia techniczne, a negatywną opinię mam o wszelkiego rodzaju politechnikach, akademiach, uniwersytetach. Bardzo często większą wiedzę posiadają absolwenci techników, teoretycznie słabsi.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA