PSL: projekt domu za darmo dla specjalistów, którzy osiedlą się w Lubelskiem

Bezpłatny projekt domu jednorodzinnego dla specjalistów branży górniczej lub innych, którzy zechcieliby się osiedlić w Lubelskiem, zaprezentował PSL. Projekt domu to element programu tej partii, który ma sprzyjać budowaniu kopalń węgla kamiennego w regionie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PSL: projekt domu za darmo dla specjalistów, którzy osiedlą się w Lubelskiem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

11 sty 2018 17:10


  • Zachęty do osiedlania się w Lubelskiem dla specjalistów są elementem programu PSL dotyczącego wsparcia budowy kopalń węgla kamiennego w Lubelskiem.
  • Szef PSL w Lubelskiem powiedział, że na terenie województwa jest wiele nieruchomości, które mogą być przeznaczone pod budowę takich domów.
  • Obowiązujące obecnie prawo nie pozwala na przekazywanie przez samorządy gruntów z wysoką bonifikatą osobom fizycznym, ale mogą to zrobić np. w stosunku do spółdzielni mieszkaniowych.

"To oferta dla lubelaków, którzy w ostatnich kilkunastu latach wyjechali, nabywając kompetencji i wiedzy w różnych miejscach Polski i poza granicami kraju oraz dla osób zainteresowanych, które chciałyby się przeprowadzić na teren województwa lubelskiego i tutaj się osiedlić" - powiedział na konferencji prasowej europoseł, szef PSL w Lubelskiem Krzysztof Hetman.

Na konferencji zaprezentowano projekt i makietę jednorodzinnego domu pasywnego, o powierzchni 160 m. kw. Projekt ten jest elementem programu PSL, który ma sprzyjać budowaniu kopalń węgla kamiennego w Lubelskiem. Zakłada on m.in. tworzenie dla poszukiwanych specjalistów tej branży (np. automatyków, specjalistów dozoru górniczego) korzystnych warunków do osiedlania się. Zachętą mają być m.in. 5-arowa działka za złotówkę dla rodziny i bezpłatny projekt domu pasywnego.

Podkreślił, że obecnie mamy do czynienia z "rynkiem pracownika a nie pracodawcy", a wykwalifikowanych pracowników brakuje w wielu dziedzinach gospodarki. "Sama dobrze płatna praca, to dzisiaj za mało, aby zachęcić ludzi do powrotu z emigracji. Musimy coś dać od siebie, jeśli mamy wygrać rywalizację z innymi regionami i z innymi krajami o pracownika" - zaznaczył Hetman.

Szef PSL w Lubelskiem powiedział, że na terenie województwa jest wiele nieruchomości, które mogą być przeznaczone pod budowę takich domów. Obowiązujące obecnie prawo nie pozwala na przekazywanie przez samorządy gruntów z wysoką bonifikatą osobom fizycznym, ale mogą to zrobić np. w stosunku do spółdzielni mieszkaniowych, które - jak podkreślił Hetman - mają możliwości do "zorganizowania tego typu osadnictwa". Hetman zaznaczył, że PSL opracowuje projekt ustawy, w której będzie możliwość przekazywania gruntu także osobom fizycznym "w określonych przypadkach i na określonych warunkach".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.