×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Przybywa wolnych miejsc pracy. Brakuje ludzi, aby je wypełnić

  • Autor: pt
  • 8 wrz 2017 14:35

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec II kwartału br. liczba wolnych miejsc pracy wynosiła 122 tys., co oznacza wzrost o prawie 30 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Przybywa wolnych miejsc pracy. Brakuje ludzi, aby je wypełnić
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Różnica między popytem a podażą pracowników na polskim rynku pracy już od jakiegoś czasu stale rośnie.

• Najwięcej wolnych miejsc pracy zgłaszały firmy z sektorów: przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, handlu oraz transportu i gospodarki magazynowej.

• Z prawie miliona pracujących w naszym kraju Ukraińców, tylko ok. 270 tys. jest zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i odprowadza składki.

Zdaniem eksperta Personnel Service, rosnący popyt na pracowników, połączony z niskim bezrobociem w Polsce, nasili trwające zmiany w podejściu do zatrudniania. Więcej firm zwróci swoje oczy na Wschód – tylko w ciągu ostatniego półrocza liczba firm zainteresowanych zatrudnianiem obywateli Ukrainy za pomocą Personnel Service wzrosła o ponad 20%.

Na koniec II kwartału 2017 r. liczba wolnych miejsc pracy w firmach zatrudniających co najmniej jedną osobę wynosiła 122 tys. i była wyższa niż w I kwartale br. o 2,7%, a w porównaniu rok do roku o 29,4%.

 W końcu omawianego okresu nie obsadzonych było jeszcze prawie 25 tys. nowo utworzonych miejsc pracy. Tak duża liczba wolnych wakatów wskazuje na pogłębiającą się lukę kadrową w Polsce. Dlatego firmy, aby sprawnie wypełniać zamówienia, muszą sięgać po pracowników z Ukrainy.

- Różnica między popytem a podażą pracowników na polskim rynku pracy już od jakiegoś czasu stale rośnie. W rezultacie jedynym ratunkiem dla dalszego wzrostu PKB oraz stabilnego rozwoju gospodarki jest ułatwianie pracodawcom przyjmowania do pracy kadr ze Wschodu - mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. 

- Kluczowe w tym zakresie jest dalsze upraszczanie procedur, ale też promowanie zatrudniania osób, które chcą się u nas zatrzymać na stałe i przyjechać z całymi rodzinami. To właśnie dla nich powinno się wprowadzać zachęty związane m.in. z łatwym dostępem do przedszkoli i szkół – dodaje Inglot.

Gdzie największe niedobory?

Najwięcej wolnych miejsc pracy zgłaszały firmy z sektorów: przetwórstwa przemysłowego (26,3% wszystkich wakatów), budownictwa (15,5%), handlu (15%) oraz transportu i gospodarki magazynowej (9,5%).

Co istotne, z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że to firmy z tych sektorów odpowiadają za 1/3 wszystkich oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi wydanych w I kwartale 2017 roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przybywa wolnych miejsc pracy. Brakuje ludzi, aby je wypełnić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA