PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Przybyło pracujących Ukraińców na Dolnym Śląsku

  • Autor: PAP/JP
  • 20 maj 2022 11:13

O prawie 7 proc. wzrosła w pierwszy kwartale tego roku liczba obywateli Ukrainy zatrudnionych na Dolnym Śląsku. Według danych ZUS, na koniec marca w regionie zatrudnionych było ponad 71 tys. Ukraińców.

Przybyło pracujących Ukraińców na Dolnym Śląsku
Kontrola paszportowa na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Krakowiec-Korczowa (fot. PAP/Vitaliy Hrabar)
REKLAMA

Obywatele Ukrainy od kilku lat stanowią największa grupę legalnie pracujących obcokrajowców na Dolnym Śląsku. Według danych ZUS, w pierwszy kwartale tego roku liczba Ukraińców zatrudnionych na Dolnym Śląsku wzrosła o 7 proc. "Na koniec grudnia 2021 r. do ZUS w województwie dolnośląskim było zgłoszonych 66 638 pracowników pochodzących z Ukrainy, na koniec marca 2022 r. już 71 238" - podał w piątek rzeczniczka dolnośląskiego ZUS Iwona Kowalska-Matis.

Najwięcej Ukraińców pracuje na terenie podległym wrocławskiemu oddziałowi ZUS - ponad 48 tys., na terenie wałbrzyskiego oddziału na koniec marca pracowało niemal 14 tys. obywateli Ukrainy, a legnickiego - ponad 9 tys. "Te dane dotyczą osób, które są legalnie zatrudnione, a więc od ich zarobków odprowadzane są składki do ZUS, albo prowadzą własne firmy i sami regulują swoje zobowiązania wobec ZUS" - wyjaśniła Kowalska-Matis.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ZUS w ostatnim dniu marca zarejestrowanych było w całej Polsce 932 126 cudzoziemców, w tym 666 743 Ukraińców. Na Dolnym Śląsku na 88 671 zatrudnionych lub prowadzących firmy obcokrajowców 71 238 stanowili Ukraińcy. Drugą największą grupą pracujący obcokrajowców w województwie dolnośląskim są obywatele Białorusi - 4303, a kolejną Gruzji - 2013 i Rosji - 1154. "W naszych rejestrach są obywatele prawie 170 krajów, którzy zdecydowali się na związanie swojego zawodowego życia z naszym regionem" - dodała Kowalska-Matis.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przybyło pracujących Ukraińców na Dolnym Śląsku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA