Przez rząd pracę może stracić kilka tysięcy osób

WSiP rozpoczynają procesu zwolnień grupowych. W wyniku bezkompromisowych działań rządu pracę w ciągu najbliższych lat może stracić nawet kilka tysięcy osób w całej branży wydawniczej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przez rząd pracę może stracić kilka tysięcy osób

PODZIEL SIĘ


Autor: bad

19 maj 2014 16:06


Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne podobnie jak inni wydawcy edukacyjni od początku prac nad zmianami ustawy o oświacie zwracały uwagę na negatywny wpływ, jaki ustawa, w proponowanym przez rząd kształcie, będzie miała na system edukacji oraz na rynek wydawców edukacyjnych w Polsce.

Chodzi o wprowadzenie jednego, bezpłatnego podręcznika, opracowanego przez MEN.

W związku z przewidywanymi efektami wprowadzenia nowego prawa, elementem procesu restrukturyzacji WSiP musi być redukcja zatrudnienia, polegająca na zwolnieniach grupowych.

Zgodnie z polskim prawem, 19 maja 2014 rozpocznie się proces negocjacji ze związkami zawodowymi, a finalizacja rozmów przewidziana jest na pierwszą połowę czerwca 2014. W trakcie negocjacji zostanie ustalona liczba osób, które zostaną zwolnione oraz szczegółowe warunki zwolnień.

- Ta decyzja jest smutną, rynkową koniecznością - mówi Jerzy Garlicki, prezes WSiP - I jest to dopiero początek procesu, o którym i wydawcy, i zewnętrzne organizacje wielokrotnie wspominały: w wyniku bezkompromisowych działań rządu pracę w ciągu najbliższych lat może stracić nawet kilka tysięcy osób w całej branży wydawniczej.

WSiP podkreśla, że żadne uwagi merytoryczne ani społeczne wydawców, nauczycieli, ekspertów i rodziców do projektu ustawy nie zostały przez MEN uwzględnione. Nieefektywne okazały się także wielokrotnie podejmowane przez wydawców próby doprowadzenia do dialogu z rządem oraz powołania zespołu roboczego. Tym samym projekt ustawy oraz projekt rządowego podręcznika są autorskimi projektami MEN, powstałymi bez udziału ekspertów edukacyjnych związanych z rynkiem wydawniczym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Kokosai 2014-05-20 14:22:10

akurat rodziców to mało interesuje, że będą zwolnienia w sytuacji, gdy to wydawnictwo drążyło ich kieszenie do cna przez lata bezczelnej nadprodukcji podręczników.

meh 2014-05-19 22:38:46

"(…) projekt ustawy oraz projekt rządowego podręcznika są autorskimi projektami MEN, powstałymi bez udziału ekspertów edukacyjnych związanych z rynkiem wydawniczym" Na co wskazuje fakt, że osoby tworzące Nasz Elementarz pracowały niegdyś dla WSiP. || sarkazm-koniec