• Po Brexicie Polacy mogą mieć problem z uzyskaniem zezwolenia na pobyt stały w Wielkiej Brytanii.
• Przez to polscy emigranci będą zmuszeni do opuszczenia Wysp.
• Głównym powodem, który skłania Polaków do emigracji zarobkowej, jest możliwość osiągnięcia wyższych wynagrodzeń niż w Polsce.
• Jednak sytuacja na krajowym rynku pracy w ostatnich latach znacznie się poprawiła.
• Specjaliści i menedżerowie powinni rozpatrywać ewentualny powrót nie jako krok wstecz, a szansę na nowe doświadczenie zawodowe na europejskim poziomie - mówi prezes Antal.

Z szacunków Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych wynika, że po Brexicie od 120 do 400 tys. polskich obywateli może mieć problemy z uzyskaniem zezwolenia na pobyt stały. Czynniki formalne mogą zmusić emigrantów do opuszczenia Wielkiej Brytanii. Dlatego spółki z Grupy Work Service, lidera rynku zatrudnienia w Polsce, zachęcają rodaków do przyjrzenia się coraz ciekawszym ofertom zatrudnienia nad Wisłą. W Polsce mamy do czynienia z najlepszą od 25 lat sytuacją na rynku pracy, rosną deficyty kadrowe, a co najważniejsze można znaleźć dobrze płatną pracę.
Obejrzyj również naszą rozmowę z Jackiem Levernesem, prezesem ABSL: Brexit pomoże rynkowi pracy w Polsce
Sytuacja na polskim rynku pracy cały czas się poprawia. Coraz więcej pracodawców oferuje wyższe wynagrodzenie, a także podwyżki. Bezrobocie osiąga poziomy najniższe od 25 lat i wynosi obecnie wg. Eurostatu 6,3 proc. Zajmujemy tym samym 9. miejsce wśród 28 krajów UE. Jednocześnie już 1/3 firm boryka się trudnościami rekrutacyjnymi i pozyskaniem kandydatów o właściwych kompetencjach.
Czytaj też: Co z Polakami studiującymi w Wielkiej Brytanii po Brexicie?
- Polscy pracownicy są bardzo cenieni w Europie, ale dziś są potrzebni na naszym, krajowym rynku pracy. Obecnie odnotowuje się ponad 300 tysięcy nieobsadzonych miejsc pracy w Polsce, a w wyniku procesów demograficznych i migracyjnych ten stan będzie się jeszcze pogłębiał. Dlatego nawet jeżeli część polskiej emigracji z Wielkiej Brytanii wróciłaby do kraju, to stanowiło to bardzo dobry sygnał dla polskiej gospodarki. Szczególnie, że są to osoby aktywne zawodowo, mające doświadczenie międzynarodowe i znające języki obce - mówi Maciej Witucki, prezes Work Service.



Słowa kluczowe
- Artur Skiba
- Antal
- Work Service
- Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
- Maciej Witucki
- Brexit
- Wielka Brytania
- IT Kontrakt
- NBP
KOMENTARZE (0)