Firma analityczna Kearney przygotowała drugą część raportu poświęconego Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu, tym razem oceniając jego wpływ na gospodarkę w latach 2028-2040. - Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie - wyliczyła.

- W części pierwszej raportu, która została opublikowana w lipcu tego roku, analitycy skoncentrowali się na okresie budowy CPK. W przypadku portu lotniczego oznacza to czas do końca 2027 r., a dla inwestycji kolejowych - do końca 2034 r.
- - Już w 2028 r. Port Solidarność zapewni w gospodarce 238 tys. nowych miejsc pracy. W 2040 r. zatrudnienie związane z lotnictwem wzrośnie do 217 tys. miejsc pracy, podczas gdy segment powiązany z koleją osiągnie pułap 73 tys. nowych etatów - wywnioskowała firma Kearney w drugiej części raportu.
- - Ten raport pokazuje, że CPK opłaci się Polsce, Polakom i gospodarce – mówi wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu do spraw CPK.
Druga część raportu pn. "Analiza wpływu działalności Centralnego Portu Komunikacyjnego i jego otoczenia na gospodarkę w Polsce" dotyczy okresu 2028-2040, czyli 13 lat po zakładanym uruchomieniu: Portu Solidarność wraz z węzłem kolejowo-drogowym i ponad 500 km z planowanych 1 800 km nowych linii dużych prędkości.
– Ten raport pokazuje, że CPK opłaci się Polsce, Polakom i gospodarce – mówi wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu do spraw CPK. – Jeśli weźmiemy pod uwagę, że finansowanie budowy portu lotniczego ma się odbywać w znacznej części na zasadach komercyjnych, a inwestycje kolejowe będą współfinansowane z funduszy unijnych, widać czarno na białym, że przygotowania do tej inwestycji powinny być kontynuowane – dodaje.
Prezes CPK Mikołaj Wild zwraca uwagę, że planowany port to ułatwienie transportowe, nowe miejsca pracy i wpływy podatkowe.
Zobacz też Horała: Program inwestycyjny CPK wykreuje 95 tys. miejsc pracy.
- Nasza inwestycja przeobrazi całe sektory gospodarki. CPK nie tylko zmieni sposób, w jaki podróżujemy, w jaki prowadzimy inwestycje publiczne, w jaki rozwijamy miasta i w jaki współpracujemy z innymi gospodarkami, jednocześnie będzie znaczącym bodźcem dla Polski i dla regionu – mówi Mikołaj Wild.


Słowa kluczowe
- Centralny Port Komunikacyjny
- Marcin Horała
- Mikołaj Wild
- rynek pracy
- miejsca pracy
- kolej
- zatrudnienie
- inwestycje
KOMENTARZE (0)