PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Przemysł tekstylny i obuwniczy polską siłą. Zaczyna się walka o nowych pracowników

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 12 lis 2019 17:16

Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle tekstylnym, odzieżowym, skórzanym i obuwniczym (TCLF) to kobiety. Polski sektor TCLF ma wciąż duży potencjał rozwoju, ale do tego potrzebni są nowi pracownicy.

Przemysł tekstylny i obuwniczy polską siłą. Zaczyna się walka o nowych pracowników
Adobe Stock
REKLAMA
  • Szacuje się, że roczny obrót w przemyśle tekstylnym wynosi ponad 200 mld euro. Tworzące go około 225 000 firmy zatrudniają 2,2 miliona pracowników.
  • Polski rynek odzieżowy i tekstylny uważany jest za jeden z najatrakcyjniejszych w Europie Środkowej i Wschodniej.
  • Właśnie rusza nowa kampania, której celem jest promowanie branzy wśród osób poszukujących pracy.

Według danych z roku 2017, przemysł obuwniczy w Europie skupia ponad 21 tysięcy firm, które zapewniają zatrudnienie 278 tys. osób na różnych stanowiskach. Rynek obuwia w Europie wygenerował w 2017 r. przychody w wysokości ponad 95 mld euro - co sprawia, że obuwie jest drugim, tuż za odzieżą, najważniejszym segmentem mody w europejskiej branży detalicznej. W Polsce w sektorze obuwniczym w roku 2018 zarejestrowanych było 3 440 firm. Nasz kraj jest 5. największym pracodawcą tego sektora w UE - zapewniając miejsce pracy w branży obuwniczej niemal 18 tys. osób.

Produkcja lokalna wyniosła w tym samym roku około 43 mln par - co plasuje Polskę na 40 pozycji wśród producentów obuwia na świecie. Zajmujemy też 7 pozycję pod względem wielkości produkcji w UE, z udziałem w rynku na poziomie 2,5 proc.. Wyprzedzają nas jedynie Włochy, Hiszpania, Portugalia, Niemcy, Rumunia i Francja. Wartość polskiego rynku obuwia w 2017 roku wyniosła blisko 3,3 mld euro.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Tak kształtował się rynek pracy niepodległej Polski

Polski sektor TCLF ma wciąż duży potencjał rozwoju - Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP (DG GROW) oraz Agencja Wykonawcza ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME) rozpoczynają projekt mający na celu zwiększyć zatrudnienie w tym przemyśle.

Polska jest krajem wymienianym wśród kluczowych dla sektora TCLF - obok takich państw, jak: Włochy, Hiszpania, Rumunia, Portugalia czy Niemcy. Dane wskazują, że przemysł tekstylny, odzieżowy, skórzany i obuwniczy jest istotny w codziennym życiu Polaków, którzy przeznaczają 10 proc. miesięcznych zarobków na zakupy odzieży i obuwia. Co piąty Polak śledzi blogi modowe lub pokazy mody czy influencerów, a najważniejszym elementem ubioru zdaniem Polaków jest obuwie, do którego uwagę przykłada blisko 40 proc. osób.

Branżowa kampania w firmach i szkołach

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przemysł tekstylny i obuwniczy polską siłą. Zaczyna się walka o nowych pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA