Zmiana sytuacji na rynku pracy wywołana wybuchem pandemii spowodowała, że pracownicy coraz śmielej patrzą na przebranżowienie. Nie wszyscy robią to z konieczności wynikającej ze zwolnienia. O przekwalifikowaniu myślą również pracownicy m.in. HR.

- Wybuch pandemii mocno zweryfikował sytuację na rynku pracy, zmuszając przedstawicieli branż, w których nastąpiło najwięcej zwolnień, do przebranżowienia.
- Dziś ich uwaga kierowana jest przede wszystkim w stronę tych sektorów, które nadal, mimo kryzysu gospodarczego, uchodzą za najbardziej stabilne.
- Trzy najczęściej wyszukiwane kursy przekwalifikujące, to szeroko rozumiane IT, praca na stanowisku księgowego oraz spawacza.
Pandemia COVID-19 dobitnie pokazała, że szumnie nazywany "rynek pracownika" był kolosem na glinianych nogach. Niemal z dnia na dzień pracownicy wielu branż z rozmyślań, jak rozpocząć rozmowę o podwyżce, zaczęli myśleć o tym, co zrobić, by pracy nie stracić. Jak wynika z badania Randstad, dziś to, czego pracownicy obawiają się najbardziej, to redukcja zatrudnienia (25 proc.), zmniejszenie wynagrodzenia (41 proc.) oraz likwidacja firmy (16 proc.). Taka tendencja dominowała również w czasie kryzysu 10 lat temu.
Nic dziwnego, że coraz więcej osób myśli o przebranżowieniu się i szuka sposobów na to, aby znaleźć pracę w najbardziej stabilnych sektorach. Z danych Pracuj.pl wynika, że zmianę zawodu rozważa aż dwie trzecie (64 proc.) polskich pracowników, a 77 proc. pracujących respondentów deklaruje, że zmieni pracę, jeśli otrzyma nową propozycję zatrudnienia. Z raportu wynika ponadto, że oprócz nastrojów niepewności, panujących wśród pracowników i kandydatów, zdecydowanie widać „gotowość Polaków na zmianę ścieżki zawodowej i przyjęcie nowych wyzwań w karierze”.
Popularność rośnie
Pracownicy nie czekają biernie na rozwój wydarzeń. Wiedzą, że choć rynek pracy w wielu branżach zamarł, sytuacja ta nie będzie trwać wiecznie. Natomiast obecnie jest czas, by wykorzystać szansę na znalezienie pracy w sektorach, które, jak się okazało, zaczęły nabierać na znaczeniu w dobie pandemii. O jakie zawody dokładnie chodzi? Sprawdziła to firma Kodilla.com.


KOMENTARZE (0)