O rozwoju myślą przede wszystkim towarzystwa ubezpieczeniowe, branża IT oraz bankowość i firmy z sektora produkcyjnego – wynika z najnowszego badania firmy rekrutacyjnej Antal wraz firmą doradczą CBRE. Aż 60 proc. badanych decydentów biznesowych ma w planach inwestycje w kadry.

• Główne gałęzie inwestycji deklarowane przez przedsiębiorców to nakłady na technologie, kapitał ludzki, ofertę produktową i usługową oraz rozwój geograficzny.
• Według raportu „Plany inwestycyjne firm 2017” opracowanego przez Antal i CBRE we współpracy z Adaptive, APIRE oraz BPCC przedsiębiorcy planują przeznaczyć najwięcej środków na swoich pracowników.
• Jesteśmy jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków w oczach zagranicznych inwestorów. A to przekłada się na nowe miejsca pracy w polskich miastach.
Nakłady na rozwój kadr, podwyżki i premie, szkolenia, ale też atrakcyjniejszą powierzchnię biurową czy niestandardowe benefity są w planach 60 proc. badanych przedsiębiorstw.
- To ważny sygnał dla rynku. Nie tylko pokazuje, że to kompetencje decydują o sukcesie i przewadze konkurencyjnej firm, ale też – że zarządzający mają tego pełną świadomość i będą podejmowali odpowiednie kroki, aby pozyskać i utrzymać w strukturach najlepszych pracowników – zauważa Artur Skiba, prezes Antal.
W ramach szeroko pojętych inwestycji w HR 78 proc. decydentów planuje stworzenie nowych wakatów. W tym aspekcie do liderów należą branże nowych technologii (IT – 91 proc., Internet, nowe media, e-commerce – 89 proc.) oraz centra usług wspólnych – 87 proc.

Ponad połowa badanych decydentów biznesowych (58 proc.) podejmuje kroki w kierunku wzbogacenia oferty o nowe produkty lub usługi. W technologię z kolei planują inwestować przede wszystkim przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją przemysłową.
- Rola polskiego przemysłu produkcyjnego wobec nasycenia rynku niemieckiego, czeskiego i słowackiego staje się kluczowa w regionie CEE. Zaczynają powstawać u nas centra badawczo-rozwojowe, inwestuje się także w nowoczesne parki maszynowe – wyjaśnia Roman Zabłocki, menedżer działu Engineering & Operations w Antal.
Gdzie powstaną nowe odziały firm?
Tylko 16 proc. firm planuje rozwój geograficzny, jednak to właśnie ten typ inwestycji wzbudza zazwyczaj najwięcej emocji, tak wśród samorządów lokalnych, jak i mieszkańców konkretnych regionów. Powody do radości mają tym razem Warszawa, Wrocław, Poznań oraz Łódź – respondenci badania wskazali jej jako najbardziej atrakcyjne lokalizacje dla rozwoju swoich struktur.

KOMENTARZE (0)