W pierwszym kwartale 2018 roku na portalu Pracuj.pl opublikowano 146 705 ofert pracy. To o 6 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2017. Kogo i gdzie rekrutowano?
Pierwszy kwartał 2018 roku nie przyniósł zmian w czołówce branż o największym zapotrzebowaniu na pracowników. Więcej niż co 10 ogłoszenie na portalu Pracuj.pl pochodziło z branż handel hurtowy i sprzedaż B2B (12 proc.) oraz szeroko rozumianego sektora finansowego (bankowość, ubezpieczenia, finanse, ekonomia i księgowość) - 10 proc.
Wysokie wyniki odnotowano także w handlu detalicznym i sprzedaży B2C, produkcji FMCG i dóbr użytkowych oraz przemyśle ciężkim i chemicznym (wszystkie po 7 proc.).
Specjalizacje o najwyższej liczbie ofert nie wiązały się jednak jednocześnie z największym wzrostem zapotrzebowania. Można było go zaobserwować natomiast w przypadku pracowników o specjalizacjach technicznych. Aż o 41 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2017 roku wzrosła liczba ofert dla specjalistów od budownictwa, o 29 proc. - inżynierów, 25 proc. - ekspertów od produkcji, a o 23 proc. - logistyków.
- Uwagę zwracają istotne wzrosty w kilku grupach zawodowych. Pierwszym z nich jest rosnące zapotrzebowanie na specjalizacje techniczne. Tłumaczyć je może dobra kondycja np. firm produkcyjnych. Według GUS w styczniu i lutym 2018 w obszarze produkcji przemysłowej Polska odnotowała aż 8-procentowy wzrost w stosunku do tego samego okresu przed rokiem. To kolejne potwierdzenie faktu, że bardzo ważną rolę w najbliższych latach będzie pełnić wsparcie kształcenia zawodowego oraz na kierunkach ścisłych, przeciwdziałającego rosnącym tzw. lukom kompetencyjnym - mówi Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl.
Spośród branż o największej liczbie ofert pracy duży wzrost w stosunku do pierwszego kwartału 2017 odnotowała obsługa klienta (17 proc.).
Na czele regionów bez zmian - na najwyższym stopniu niezmiennie stoi województwo mazowieckie. W pierwszym kwartale 2018 roku na Pracuj.pl dotyczyło go 35 361 ofert pracy. Ogłoszenia ze stołecznego regionu stanowiły blisko co czwarty wpis na portalu (24 proc.). Było ich także o blisko 2,4 razy więcej niż w drugim w zestawieniu województwie dolnośląskim (14 935).
Trzecie miejsce zajęło województwo małopolskie (13 461), a tuż za nim uplasowały się: śląskie (13 025) oraz wielkopolskie (12 814). Pierwszy kwartał przyniósł więc kontynuację wzrostu liczby ofert pracy w regionach, które według analiz Pracuj.pl należały do najbardziej popularnych w całym 2017 roku.
Województwa z największą liczbą ofert pracy, podział procentowy. (Źródło: Pracuj.pl)
Wzrosty liczby ofert odnotowywane były niemal w całej Polsce. Pod tym względem, oprócz województwa mazowieckiego, szczególnie wyróżniało się w pierwszym kwartale podlaskie (oba po 11 proc.). Dużą dynamiką charakteryzowały się również łódzkie, pomorskie (po 9 proc.), śląskie i zachodniopomorskie (po 8 proc.).
Jak wskazuje najnowszy raport Pracuj.pl o zarobkach, dużemu zapotrzebowaniu na pracowników w województwach towarzyszy zazwyczaj wzrost pensji w regionie. Czołowa trójka województw z największą liczbą ofert pracy w pierwszym kwartale 2018 pokrywa się z podium regionów o najwyższych średnich zarobkach brutto w 2017 roku. Ciekawie na tym tle pod tym względem przedstawia się województwo pomorskie, oferujące wyższe średnie zarobki niż charakteryzujące się wyraźnie wyższą liczbą ofert pracy województwo wielkopolskie i śląskie.
Na jakich szczeblach szukają pracodawcy?
Najczęściej poszukiwaną grupę ekspertów na rynku stanowią specjaliści średniego szczebla - skierowanych było do nich aż 71 proc. ofert pracy zamieszczonych na portalu Pracuj.pl w pierwszym kwartale 2018. Rosnące zapotrzebowanie na rynku na doświadczonych ekspertów pokazuje natomiast 14-procentowy udział kierowników wśród zamieszczonych ogłoszeń. Trzecią najpopularniejszą grupę w serwisie Pracuj.pl stanowią pracownicy fizyczni (8 proc.).
- Uwagę zwraca sytuacja specjalistów ds. handlu i sprzedaży w I kwartale 2018. Mimo obaw związanych z wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę, w I kwartale wciąż stanowili oni zdecydowanie najczęściej poszukiwaną grupę ekspertów. Co więcej, w obszarze handlu detalicznego i sprzedaży B2C, najsilniej związanym z wprowadzoną ustawą, na portalu Pracuj.pl odnotowaliśmy aż 15-procentowy wzrost liczby ofert. Trudno więc szukać w rynkowej sytuacji potwierdzenia pesymistycznych scenariuszy. Pełną ocenę sytuacji umożliwi jednak II kwartał 2018 - pierwszy, w którym przez cały jego okres będą obowiązywały nowe przepisy - komentuje dyrektor zarządzający Pracuj.pl.
Zdecydowanie najwyższy wzrost liczby ofert w stosunku do pierwszego kwartału 2017 roku dotyczył pracowników fizycznych - ich liczba była większa o 31 proc. Firmy szukały także częściej dyrektorów i prezesów (wzrost o 12 proc.).
- Grupę, na którą zapotrzebowanie znacząco wzrosło w pierwszym kwartale, stanowili dyrektorzy i prezesi. Pracodawcy coraz częściej szukają doświadczonych ekspertów, gotowych do zarządzania całymi organizacjami - np. w związku ze zwiększającą się liczbą oddziałów regionalnych firm IT, centrów biznesowych czy sieci handlowych - dodaje Rafał Nachyna.
KOMENTARZE (0)