Projekt "Partnerstwo dla pracy" zakończył się. Jakie są efekty?

Na Podkarpaciu zakończyła się realizacja pilotażowego programu "Partnerstwo dla pracy". Spośród ok. tysiąca osób bezrobotnych agencji zatrudnienia udało się znaleźć pracę dla ponad 77 proc. uczestników tego programu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Projekt "Partnerstwo dla pracy" zakończył się. Jakie są efekty?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 gru 2014 19:36


"Partnerstwo dla pracy" to projekt przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wdrażany był w trzech województwach: mazowieckim, dolnośląskim i podkarpackim.

Czytaj też: Bezrobotni: działalność urzędów pracy to fikcja

Miał służyć wypracowaniu nowych mechanizmów współpracy wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy z agencjami zatrudnienia oraz zasad finansowania i kontraktowania usług gwarantujących powrót na rynek pracy długotrwale bezrobotnych.

Na Podkarpaciu program realizował Instytut Badawczo-Szkoleniowy z Olsztyna. Jak wynika z raportu przygotowanego przez ten ośrodek po zakończeniu projektu, pracę na trzy miesiące znaleziono dla 761 osób. Gorzej przedstawiają się dane dotyczące dłuższego zatrudnienia tych osób. Dłużej niż trzy miesiące pracowały tylko 72 osoby.

Jak powiedział kierownik wydziału rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, Antoni Urban, wskaźniki zatrudnienia uzyskane na Podkarpaciu są podobne do tych z pozostałych dwóch województw, gdzie prowadzony był program "Partnerstwo dla pracy".

Zdaniem Urbana, problemy w znalezieniu pracy na dłużej niż trzy miesiące wynikają m.in. z tego, że znaczną część uczestników programu stanowiły osoby długotrwale bezrobotne.

- To bardzo trudna grupa bezrobotnych, którzy nawet przez kilkanaście lat pozostają poza rynkiem pracy. Po takim czasie trudno im się odnaleźć w nowych realiach. Poza tym czas trwania programu - 9 miesięcy - to za krótko dla takich osób - dodał.

Czytaj też: Bezrobotni z Rzeszowa będą mogli jeździć miejskimi autobusami za darmo

Autorzy raportu wskazywali również, że część uczestników projektu nie chciała pracować lub nie przykładała się do swoich obowiązków.

Wśród innych powodów, dla których te osoby nie chciały pracować były m.in. praca na czarno, która dawał im wyższe dochody niż praca legalna; konieczność opieki nad osobą chorą i duża ilość obowiązków domowych, co uniemożliwiało podjęcie zatrudnienia. Cześć bezrobotnych nie chciała podjąć oferowanej pracy, bo była zadowolona z posiadania dużej ilości wolnego czasu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.